Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie piątek, 28 lutego 2014 21:09   |  

Abrachamczyk Jan

Abrachamczyk Jan (ur. 24 I 1897 Niewiadom Dolny – zm. IV 1940 Kalinin) – powstaniec śląski, policjant.

Urodził się 24 stycznia 1897 r. w Niewiadomiu Dolnym. Po ukończeniu szkoły ludowej pracował jako robotnik. W latach 1916-1918 służył w niemieckiej kompanii miotaczy min. W 1919 r. wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Brał udział w III powstaniu śląskim, za co uhonorowany został Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi oraz Gwiazdą Górnośląską.

Po zakończeniu powstania dowodził Strażą Gminną w Zebrzydowicach koło Rybnika. W 1922 r. wstąpił do Policji Województwa Śląskiego. Początkowo służbę odbywał w Lyskach, gdzie otrzymał nominację na posterunkowego PWŚ. Następnie w Boguszowicach pełnił funkcję p.o. komendanta posterunku. Po ukończeniu w 1927 r. VI kursu komendantów posterunków w Szkole Policji Województwa Śląskiego w Katowicach przeszedł do placówki w Jastrzębiu Zdroju. Szybko przechodził kolejne szczeble kariery. W 1928 r. został starszym posterunkowym, a rok później- przodownikiem. Zawarł wówczas związek małżeński z Julią Błatoń, działaczką Towarzystwa Polek w Jastrzębiu Zdroju. W 1938 r. ukończył Kurs Ligi Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej. W marcu 1939 r. wojewoda Grażyński mianował go starszym przodownikiem PWŚ. Jednocześnie objął stanowisko komendanta posterunku w Jastrzębiu Zdroju. W latach 30. został odznaczony Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości oraz Odznaką Pamiątkową Policji Województwa Śląskiego.

1 września 1939 r. wraz z załogą jastrzębskiego posterunku ewakuował się na wschód. Dostał się do niewoli sowieckiej i został umieszczony w obozie w Ostaszkowie. Wpisany na listę NKWD nr 026/2 z dnia 13 kwietnia 1940 r. został przewieziony do więzienia NKWD w Kalininie i rozstrzelany. Ciało wrzucono do mogiły zbiorowej w lesie nieopodal Miednoje.

Źródła:

  • M. Boratyn, Śmierć komendanta Abrachamczyka, „Jastrząb” nr 4 z IV 2010 r.
  • J. Delowicz, Śmierć przyszła wiosną, Żory 2000.
Czytany 1562 razy
Ostatnio zmieniany czwartek, 18 kwietnia 2024 23:41

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe