Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Miejsca poniedziałek, 19 stycznia 2015 21:53   |  

Piekło

Piekło – dolina na terenie Ruptawy.

Istnieje kilka hipotez pochodzenia nazwy doliny:

Pierwsza mówi o bitwie, jaką stoczyły tu podczas wojny 30-letniej wojska protestanckie z armią katolickich Habsburgów. Straty po obu stronach miały być tak duże, że pobojowisko przypominało prawdziwe piekło. Hipotezie tej przeczą jednak źródła, które w ogóle nie wspominają o takiej bitwie.

Druga hipoteza odnosi się do sytuacji protestantów w okresie kontrreformacji w II połowie XVII w.  Luteranie zmuszeni byli do ukrywania swoich praktyk religijnych. Jednym z miejsc spotkań była właśnie ta dolina – jej nazwa miała wywodzić się od piekła, jakie zgotowano protestantom po wojnie 30-letniej.

Źródła:

  • J. Mrożkiewicz, Jastrzębskie piekła, „Jastrząb” nr 37 (255) z 18 IX 1998 r.
Czytany 2369 razy
Ostatnio zmieniany niedziela, 14 kwietnia 2024 08:15

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe