Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Miejsca piątek, 28 lutego 2014 21:13   |  

Dolina Anny (Annathal)

Dolina Anny (Annathal) – dawna nazwa doliny znajdującej się w pobliżu ulic Armii Krajowej i Broniewskiego.

Urokliwa dolina była ulubionym miejscem spacerów kuracjuszy. Od zdrojowiska wiodła do niej ścieżka (dziś ul. Kościuszki) biegnąca wśród łąk i pól. W malowniczym jarze chętnie spożywano poziomki, ale także przyniesiony w koszach prowiant. Roztaczał się stąd doskonały widok na Beskidy. W okresie międzywojennym znajdowały się tu liczne stawy.

W latach 50. i 60. XX w. dolina uległa silnej deformacji terenu z uwagi na budowę kopalni „Moszczenica”, elektrociepłowni oraz osiedla mieszkaniowego i przystanku autobusowego. Z dawnej Doliny Anny zachował się jedynie jar ze starym beskidzkim drzewostanem znajdujący się między halą widowiskowo-sportową a osiedlem Zdrój.

Źródła:

  • J. Weissenberg, Jodobromowe uzdrowisko solankowe Jastrzębie-Zdrój na Górnym Śląsku. Zabiegi i działanie, Jastrzębie-Zdrój 2011.
Czytany 2090 razy
Ostatnio zmieniany środa, 24 kwietnia 2024 19:31

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe