Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia niedziela, 15 lutego 2015 09:44   |  

„Czerwona Lutnia” - koncert laureatów w Jastrzębiu-Zdroju (grudzień 1977 rok)

11 grudnia 1977 roku w Zakładowym Domu Kultury kopalni „Jastrzębie” wystąpili laureaci VI Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Zaangażowanej „Czerwona Lutnia”. Gała finałowa poprzedzona była koncertami eliminacyjnymi, które odbyły się w województwie katowickim w dniach od 20 do 30 listopada. Zmagania konkursowe były formą uczczenia 60 rocznicy październikowej rewolucji. Festiwal przygotowali, Wojewódzka Rada Związków Zawodowych w Katowicach, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz Oddział Śląski Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W eliminacjach wystąpiło ok 4 tysiące artystów z Polski, ZSRR i NRD.
Koncert laureatów rozpoczął się o godzinie 17.00. Wpierw jednak wiceprzewodniczący Centralnej Rady Związków Zawodowych, jednocześnie przewodniczący Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych w Katowicach, Roman Stachoń w obecności sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach, Jerzego Wilka oraz kierownika Wydziału Kultury, Oświaty i Prasy Centralnej Rady Związków Zawodowych, Eligiusza Wójcika wręczył nagrody zwycięzcom. Kolejno wystąpiło 15 zespołów. Największy aplauz wzbudziły wśród publiczności występy, chóru Akademickiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, chóru Chłopięcego „Lutnia” z Warszawy, zespółu wokalnego „Malakah” z Poznania oraz chóru męskiego „Bard” z Krakowa.
 

Źródła:

  • „Nasze Problemy" nr 19 (64) oraz nr 20 (65) z grudnia 1977 roku.
Czytany 1092 razy
Ostatnio zmieniany środa, 10 kwietnia 2024 07:35

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe