Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia sobota, 25 kwietnia 2015 10:58   |  

Wizyta ministra górnictwa Włodzimierza Lejczaka w Jastrzębiu-Zdroju (luty 1980 rok)

29 lutego 1980 roku przybył do Jastrzębia-Zdroju na spotkanie z dozorem Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, minister górnictwa Włodzimierz Lejczak. Prócz ministra i dyrektora naczelnego RZPW, Gerarda Horaka w spotkaniu wzięli również udział, podsekretarz stanu w Ministerstwie Górnictwa, Bronisław Podgórski, dyrektor departamentu rozwoju, planowania i koordynacji Ministerstwa Górnictwa, Zenon Kucytowski oraz dyrektor departamentu norm, płac i zatrudnienia Ministerstwa Górnictwa, Piotr Bąk. Przedmiotem spotkania był wpływ podwyżek wynagrodzeń w branży górniczej na realizację założeń produkcyjnych zakładów RZPW. Spotkanie odbyło się w kopalni „Manifest Lipcowy".
Kopalnie działające na terenie ROW w ostatnich czterech latach poprzedzających spotkanie, osiągnęły satysfakcjonujące wyniki wydobywcze. Zdaniem Gerarda Horaka niebagatelny wpływ na taki stan rzeczy miała praca dozoru. Z tego względu w roku 1979 pracownicy dozoru RZPW otrzymali podwyżkę. Składową podniesionej płacy była po raz pierwszy premia wypłacona w zakładach RZPW, w grudniu tego roku, Oczywiście uzależniona była od uzyskiwanych wyników. Miała ją także determinować niska wypadkowość w danym zakładzie.
Słowo końcowe wygłosił minister Lejczak. Podziękował dozorowi, kierownictwu i załogom kopalń RZPW za osiągnięcie przykładnych wyników. Stwierdził jednocześnie, że jest to niewątpliwie rezultatem podniesienia wynagrodzeń.
 

Źródła:

  • „Nasze Problemy" nr 10 (179) z marca 1980 roku.
Czytany 1412 razy
Ostatnio zmieniany sobota, 13 lipca 2024 06:48

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe