Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Źródła poniedziałek, 18 maja 2015 21:46   |  

Jastrzębie-Zdrój w almanachu uzdrowisk z 1952 r.

POŁOŻENIE. Miejscowość kuracyjna i wczasowa o charakterze wiejskim, położona w powiecie rybnickim (woj. katowickie) w południowej części Górnego Śląska, na wys. 300 m npm, u stóp Beskidu Śląskiego, wśród rozległych lasów. Klimat umiarkowany na pograniczu podgórskiego. Okolica pagórkowata, urodzajna, zalesiona, stwarza doskonałe warunki do wypoczynku i miłego spędzania wczasów. Powietrze czyste, obfitujące w ozon.

KOMUNIKACJA. Jastrzębie Zdrój leży przy linii Orzesze-Wodzisław Śląski, w odległości 61 km od Katowic. Przez Jastrzębie Zdrój przechodzi linia kolejowa Katowice-Cieszyn. Poza tym komunikacja kolejowa pociągami lokalnymi między Orzeszem i Jastrzębiem Zdrojem lub Wodzisławiem. Kursują one co 2-3 godziny i mają w Orzeszu połączenia z pociągami linii Katowice-Rybnik-Racibórz.

Komunikacja autobusowa pomiędzy Jastrzębiem Zdrojem a Rybnikiem przez Wodzisław Śląski.

INFORMACJE. Przed budynkiem stacyjnym znajduje się tablica orientacyjna. Odpowiednie tablice wskazują dojście do ośrodka wczasów i biura ewidencji FWP.

Informacje o Jastrzębiu Zdroju udziela Biuro Usług Dyrekcji Uzdrowisk Polskich przy ul. Ogólnej nr 15 oraz Komisja Zdrojowa w Domu Zdrojowym.

LECZNICTWO. Wskazania lecznicze. W Jastrzębiu Zdroju leczone są dzieci astmatyczne o nieodpornej konstytucji, skłonne do przeziębień i zakażeń, cierpiące na skazę gruczołową, wysiękową, anemię, krzywicę i różę, na stany pokrzywdzone, osłabienie po przeżytych ostrych chorobach zakaźnych, stany porażeniowe, podyfetryczne, porażenia po chorobie „Heine Medina”.

Leczy się tutaj choroby kobiece z przewlekłymi zmianami zapalnymi, schorzenia stawów i górnych dróg oddechowych (przewlekłe katary błon śluzowych, gardła i krtani), alergię oraz niedokwasotę żołądka, zaparcia stolca, niektóre schorzenia jelit cienkich, wreszcie choroby skórne, jak łuszczyca i rybia łuska.

Przeciwwskazania. Gruźlica płuc, sprawy nowotworowe, choroby serca (zwłaszcza przy nie wyrównanym krążeniu), choroby nerek, nadkwasota i wrzody żołądka oraz dwunastnicy, daleko posunięte stany wyniszczenia ogólnego, choroba Basadowa.

Środki i urządzenia lecznicze. Jastrzębie Zdrój posiada dwa silne źródła radoczynne solanki jodowo-bromowej o wydajności ponad 2000 litrów na godzinę. Solanka Jastrzębska jest od przeszło 70 lat stosowana z powodzeniem do kąpieli, picia i wziewania. Jej silna radioaktywność, obok bardzo korzystnego składu chemicznego, daje dobre wyniki leczenia. Do użytku wewnętrznego podawana jest w postaci naturalnej, ogrzanej lub gazowej.

W parku zdrojowym urządzona jest bezpłatna pijalnia solanki.

Kąpieli solankowych, borowinowych i kwasowęglowych udziela się w nowocześnie urządzonych i wyposażonych łaźniach, posiadających kilkadziesiąt wanien i salę do wziewań (inhalatorium). W łaźniach znajdują się jasne, odpowiednio urządzono leżenie. W osobnym budynku, mieszczą się kąpiele dla dzieci, elektro- i hydroterapia oraz kabiny do masażu.

Zakład kąpielowy leży wśród wysokopiennego lasu parkowego. Warunki terenowe pozwalają nawet sercowo chorym na dalsze przechadzki.

Sezon w Jastrzębiu Zdroju trwa cały rok.

WCZASY. Biuro Ewidencji Wczasowiczów FWP znajduje się w domu wypoczynkowym „Jastrzębianka”, przy ul. Dworcowej, w odległości 380 m od stacji.

Jastrzębie Zdrój posiada 4 domu wypoczynkowe FWP o łącznej ilości 213 miejsc, z czego 59 przypada na 21-dniowe wczasy przeciwreumatyczne w domu „Hutnik”, zaś 154 miejsca na 21-dniowe wczasy zdrojowe. Sezon wczasowy trwa cały rok.

Poza domami wypoczynkowymi FWP i domami Uzdrowisk Polskich Jastrzębie Zdrój posiada Dom Zdrowia CZPH, dwa Domy Dziecka oraz profilaktyczny dom zdrowia-sanatorium dla inwalidów.

Obok parku zdrojowego znajduje się otwarty basen kąpielowy oraz teren do siatkówki i innych gier. Na miejscu dwa place tenisowe i duży staw z plażą.

W Domu Zdrojowym czynne jest dwa razy w tygodniu kino (w czwartki i piątki po dwa seanse). W domu tym znajduje się biblioteka i świetlica, gdzie często odbywają się przedstawienie objazdowych zespołów teatralnych. Wszystkie domy wczasowe FWP posiadają własne biblioteki.

Atrakcją dla wczasowiczów lubiących spacery jest park zakładowy z wysokopiennym lasem, zajmujący malowniczy teren poprzerzynany głębokimi jarami. Celem dalszych wycieczek może być Beskid Śląski, Cieszyn z licznymi pamiątkami historycznymi oraz piękne lasy pszczyńskie.

Źródła:

  • Wczasowiska w Polsce Ludowej, Warszawa 1952.
Czytany 1863 razy
Ostatnio zmieniany czwartek, 06 czerwca 2024 09:32

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe