Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Instytucje niedziela, 10 stycznia 2016 16:10   |  

Elektrociepłownia KWK "Zofiówka"

Wraz z budową kopalń i osiedli mieszkaniowych rosło zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepło grzewcze. Dlatego przy niektórych jastrzębskich kopalniach powstały też elektrociepłownie. Położenie tego typu zakładu w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni przynosiło korzyści obu placówkom. Elektrociepłownia zapewniała kopalni dodatkowe źródło energii elektrycznej, w zamian zyskując źródło paliwa (węgiel, jako paliwo podstawowe i metan, jako paliwo dodatkowe). Ponadto korzystano tej samej infrastruktury technologicznej, co mocno obniżało koszty i upraszczało proces produkcji.

Elektrociepłownię wybudowano w dwóch etapach.

I. zakończył się w 1974 r. Zakład wyposażono w: kotłownię ciepłowniczą wraz z dwoma kotłami wodnymi WPG-40, kotłownię parową wraz z dwoma kotami parowymi OP-140, maszynownię wraz z dwoma kondensacyjno-upustowymi turbogeneratorami TC-32 o mocy 32 MWe i elektrosprężarkami EK-63 o wydajności 63 tys. Nm3/h.

II. trwał do roku 1979 i zakończył się doposażeniem zakładu w kocioł wodny WP-70.

W ramach restrukturyzacji w górnictwie w pierwszej połowie lat 90-tych XX wieku zdecydowano o odłączeniu elektrociepłowni od macierzystej kopalni. W 1993 r., jeszcze w ramach kopalni, powołano Samodzielny Wydział Elektrociepłowni (SWEC), by przygotować zakład do całkowitego usamodzielnienia. Od 1 stycznia 1994 r. nastąpiło odłączenie - powstała EC "Zofiówka", jako niezależny zakład, będący jednak w strukturach, powstałej kilka miesięcy wcześniej, JSW S.A.

1 listopada 1995 r. powstała SEJ S.A. (spółka, której właścicielem była JSW S.A.), w skład której została włączona EC "Zofiówka". "Zrośnięcie" EC z kopalnią i wynikające z tego niejasności co do tego kto jest właścicielem danego ciągu technologicznego czy urządzeń sprawiły, że całkowite włączenie elektrociepłowni do SEJ nastąpiło dopiero 1998 r.

W 1995 r., jeszcze przed wcieleniem do SEJ S.A.,  elektrociepłownia powiększyła się o przyłączoną do niej, a wydzielą z KWK "Pniówek" ciepłownię. 1 stycznia 2002 r. struktura ta została ponownie rozbita na 2 zakłady: EC "Zofiówka" i EC "Pniówek".

Źródła:

  • Jastrzębski Węgiel, Październik nr 10 (123)/2015
  • www.sejsa.pl/frma/historia/
Czytany 1001 razy
Ostatnio zmieniany niedziela, 21 kwietnia 2024 09:21

Paweł Warłycho

Politolog z zawodu i zamiłowania. Autor artykułów o najnowszej historii Jastrzębia publikowanych m.in. w "Biuletynie Galerii Historii Miasta" oraz jastrzębskim dodatku do "Dziennika Zachodniego", a także współaut

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe