Wraz z budową kopalń i osiedli mieszkaniowych rosło zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepło grzewcze. Dlatego przy niektórych jastrzębskich kopalniach powstały też elektrociepłownie. Położenie tego typu zakładu w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni przynosiło korzyści obu placówkom. Elektrociepłownia zapewniała kopalni dodatkowe źródło energii elektrycznej, w zamian zyskując źródło paliwa (węgiel, jako paliwo podstawowe i metan, jako paliwo dodatkowe). Ponadto korzystano tej samej infrastruktury technologicznej, co mocno obniżało koszty i upraszczało proces produkcji.
Elektrociepłownia KWK "Moszczenica" była budowana w trzech etapach.
I. zakończył się w 1966 r. uruchomieniem ciepłowni wyposażonej w 3 kotły wodne typu PWRp-20.
II. zakończył się w 1970 r. Elektrociepłownia powiększyła się o 3 kotły parowe OCG-64 oraz maszynownię z turbozespołami: przeciwprężnym turbogeneratorem RG-12 o mocy 12MWe, kondensacyjno-upustowym turbogeneratorem TG-12 o mocy 12 MWe i dwiema turbosprężarkami kondensacyjnymi TK-63 i elektrosprężarką EK-63 o wydajności 63 tys. Nm3/h.
III. etap budowy trwał do roku 1986. W tym czasie rozbudowano zakład o 2 kotły wodne WR-25.
W ramach restrukturyzacji w górnictwie w pierwszej połowie lat 90-tych XX wieku zdecydowano o odłączeniu elektrociepłowni od macierzystej kopalni. W 1993 r., jeszcze w ramach kopalni, powołano Samodzielny Wydział Elektrociepłowni (SWEC), by przygotować zakład do całkowitego usamodzielnienia. Od 1 stycznia 1994 r. nastąpiło odłączenie - powstała EC "Moszczenica", jako niezależny zakład, będący jednak w strukturach, powstałej kilka miesięcy wcześniej, JSW S.A.
1 listopada 1995 r. powstała SEJ S.A. (spółka, której właścicielem była JSW S.A.), w skład której została włączona EC "Moszczenica". "Zrośnięcie" EC z kopalnią i wynikające z tego niejasności co do tego kto jest właścicielem danego ciągu technologicznego czy urządzeń sprawiły, że całkowite włączenie elektrociepłowni do SEJ nastąpiło dopiero 1998 r.