Wydarzenia piątek, 12 lutego 2016 18:35   |  

Pożar drewnianego kościółka pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (czerwiec 1811 rok)

W środę 26 czerwca 1811 roku ogień strawił kościółek pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jastrzębiu Górnym. Nie wiadomo jakie były przyczyny pożaru. Prawdopodobnie nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Wszystko jednak wskazuje na to, że świątynia nie spłonęła całkowicie. Ostały się m.in.: stare organy, obrazy stacyjne Drogi Krzyżowej (sprzedane ćwierć wieku później parafii w Skrzyszowie za 6 talarów), obraz Opatrzności Bożej wraz z wotami oraz 12 kościelnych ław. Parafianie po tej tragedii niezwłocznie przystąpili do budowy nowego kościoła. Do momentu powstania nowej świątyni, czyli przez 14 lat nabożeństwa odbywały się w prowizorycznym kościółku. Zbudowano go z belek i tzw. „muru pruskiego”.

Źródła:

  • Kronika parafii pw. św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym.
  • Weltzel A., Geschichte der Stadt Sohrau in Ober-Schlesien. Aus Urkunden und amtlichen Actenstücken bearbeitet. Sohrau 1888.
Czytany 1339 razy
Ostatnio zmieniany piątek, 12 sierpnia 2022 09:28

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe