W 1950 roku zostało zlikwidowane województwo śląskie. W jego miejsce powołano nowe województwa, katowickie i opolskie. Tym samym zmielił się jego obszar. W marcu 1953 roku zmieniono jego nazwę na województwo stalinogrodzkie. Taki stan utrzymywał się do grudnia 1956 roku, kiedy to powrócono do poprzedniej nazwy.
Ziemia jastrzębska leżała do momentu likwidacji powiatów w 1975 roku, w granicach powiatu pszczyńskiego, rybnickiego oraz nowopowstałego powiatu wodzisławskiego.
W 1954 roku w miejsce gmin powołano gromady jako jednostki podziału administracyjnego wsi. Zniesiono je w 1973 roku. Zlikwidowano wówczas także osiedla jako odrębne jednostki podziału administracyjnego. W miejsce gromad wprowadzono gminy jako podstawowe jednostki podziału administracyjno-gospodarczego na terenach wiejskich.
Władza komunistyczna próbując na siłę tworzyć ośrodki wielkomiejskie włączyła m.in. z dniem 1 lutego 1977 roku do miasta Jastrzębie-Zdrój, sołectwo Pniówek. Już 1 stycznia 1993 roku Pniówek powrócił do gminy Pawłowice.
1 czerwca 1975 roku zlikwidowano powiaty i wprowadzono dwustopniowy podział terytorium na jednostki stopnia podstawowego (gminy, miasta, dzielnice większych miast) i wojewódzkiego. W miejsce 17 województw powstało 49. Reforma obowiązywała do 31 grudnia 1998 roku. Od stycznia 1999 roku powrócono do trójstopniowego podziału terytorialnego. Jastrzębie-Zdrój uzyskało wówczas status miasta na prawach powiatu. Zostało zlikwidowane województwo katowickie. W jego miejsce powołano województwo śląskie.