Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Architektura sobota, 01 marca 2014 13:39   |  

Hotel Koenigsdorff

Hotel Koenigsdorff, hotel im. generała Hallera, bar 'Popularny"- cukierna "Liliput", pawilon "Zdrój"

Budynek oddano do dyspozycji kuracjuszy w 1864 r. Przez lata wraz z hotelem Hohenzollern stanowił bazę hotelową dla gości jastrzębskiego kurortu. Pomieszczenia restauracji były miejscem spotkań biznesowych, gdzie jednym z nich było spotkanie założycielskie fundacji Marienheim. Boczny budynek hotelu był miejscem potańcówek i wszelakich zabaw. Wyświetlano w nim także filmy oraz był wykorzystywany jako punkt rejestracji rezerwistów przed wybuchem I wojny światowej. 1 lipca 1920 r. w budynku została otwara filia przedsiębiorstwa prowadzącego handel produktami rolnymi. Przedsiębiorstwo należało do A. Bucka z Wodzisławia. W tym samym roku hotel był miejscem wieców polskich, które miały zmobilizować do głosowania za Polską w czasie plebiscytu.

Ostatnim właścicielem przed przyłączeniem Jastrzębia do Polski był Robert Hansel, który sprzedał majątek Antoniemu i Marii Stebel. Ich córka Karolina wraz z mężem Janem Kowolem stali się następnymi właścicielami nieruchomości, która została przemianowana na hotel im. Generała Hallera. Obok pokoi do wynajęcia dostępna była restauracja zdrowia, w której także urządzano spotkania czy zebrania takie jak zebranie członków miejscowego Związku Obrony Kresów Zachodnich czy Narodowego Związku Powstańców, do którego należał Jan Kowol.

9 października 1931 r. w budynku bocznym hotelu wybuch pożar, który doszczętnie zniszczył pomieszczenie restauracji oraz znajdujące się w nim wyposażenie. Szkoda wyniosła 18 000 zł., a ówczesny dzierżawca lokalu Wiktor Oślizlok z Mszany został poszkodowany na kwotę 6000 zł. W budynku znajdoiwał się także sklep rzeźnicki, którego właściciel ucierpiał na kwotę 2000 zł.

W okresie okupacji niemieckiej hotel nadał pełnił swoją role, jednak pod inna nazwą i nowym właścicielem.Po zakończeniu II wojny światowej obiekt wrócił do dawnych właścicieli, a w późniejszym okresie przeszedł remont i przebudowę. Do lat 90. XX wieku w budynku mieścił się bar "Popularny", a także cukiernia "Liliput". Obecnie w budynku, po ponownej przebudowie, znajdują się sklepy, klub fitness oraz przywracająca dawne tradycje restauracja „Stary Zdrój”.

Budynek jest usytuowany przy ul. 1 Maja 25.

Źródła:

  • Sool-Bad Konigsdorff-Jastrzemb in Oberschlesien: Post- und Telegraphenstation, Berlin 1891.
  • Boratyn M., Mazur D.: Jastrzębie Zdrój. Dzieje uzdrowiska 1861-1994, Jastrzębie-Zdrój 2011
  • "Sohrauer Stadtblatt" 1918.
  • "Polska Zachodnia" 1927, 1928, 1931.
  • "Sztandar Polski" 1920.
  • "Polonia" 1927.
Czytany 2703 razy
Ostatnio zmieniany środa, 10 kwietnia 2024 22:25

Dariusz Mazur

Pasjonat lokalnej historii. Kolekcjoner oraz autor wielu artykułów o przeszłości Jastrzębia.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe