Wydarzenia niedziela, 28 lutego 2016 18:38   |  

Przeniesienie Archiwum rybnickiego inspektoratu Armii Krajowej z Jastrzębia Dolnego do Świerklan (luty 1944 rok)

Archiwum inspektoratu rybnickiego AK do lutego 1944 roku, znajdowało się w jednym z zabudowań w Jastrzębiu Dolnym. Gospodarstwo, w którym ukrywano dokumenty należało do Dominika Kani. Archiwum umieszczono w dobrze ukrytym miejscu, w bunkrze, który zbudowano w stodole. Po aresztowaniu inspektora rybnickiego AK Władysława Kuboszka (ps. "Bogusław", "Kuba", "Lubosz"), do którego doszło w Strumieniu, 9 lutego 1944 roku, podjęto niezwłoczną decyzję o przeniesieniu dokumentów w bezpieczne miejsce. Tak postanowił po wcześniejszej naradzie, która odbyła się w gospodarstwie Dominika Kani w Jastrzębiu Dolnym, zastępca i jednocześnie następca Kuboszka, Jan Spyra. Obawiano się m.in., że w czasie przesłuchań i tortur Kuboszek mógłby wyjawić miejsce przechowywania dokumentów rybnickiego inspektoratu AK. Archiwum przeniesiono do Świerklan. 

Źródła:

  • Miler T. Sylwetki rybnickich inspektorów Armii Krajowej [in:] Armia Krajowa i konspiracja poakowska na ziemi rybnickiej 1942–1947, red. A. Dziurok, Rybnik 2004.
Czytany 1497 razy
Ostatnio zmieniany wtorek, 16 sierpnia 2022 03:25

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe