Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia piątek, 25 marca 2016 11:07   |  

Francuzki uratowane z Marszu Śmierci (styczeń 1945 rok)

Ewakuacja z obozu w Oświęcimiu o kryptonimie „Karla” rozpoczęła się 17 stycznia 1945 roku. Trasa Marszu Śmierci Auschwitz-Loslau (Oświęcim-Wodzisław Śląski) liczyła 63 kilometry. Skąpo ubrani, w pasiaki i drewniaki, w przejmującym mrozie, skromnie zaopatrzeni w żywność, „maszerowali” do Wodzisławia Śląskiego. Tych, którzy dotarli do stacji kolejowej załadowano do węglarek i transportowano w głąb III Rzeszy, do obozów koncentracyjnych. W trackie marszu wiele osób zostało wyratowanych przez miejscową ludność.
Dwie dziewczyny, Francuzki narodowości żydowskiej, Sonia i Paula zostały uratowane przez Rafała Sitka (ps. „Michał”), z rybnickiego AK. Jedna z dziewczyn pochodziła z Nicei. „Michał” był podkomendnym Pawła Cierpioła (ps. „Makopol”, „Pleban”), inspektora rybnickiego AK.
Nie jest tajemnicą, że czerwonoarmiści wkraczając na ziemie ówczesnego powiatu rybnickiego, dopuszczali się gwałtów, mordów, grabieży majątku polskiego. Miejscową ludność traktowano jak niemiecką. W tym czasie rozpoczęły się masowe wywózki w głąb ZSRR. Prowadzono także na szeroką skalę łapanki i aresztowania żołnierzy podziemia i „elementów” wrogich nowej władzy. 
Sonia i Paula zostały po przejęciu powiatu rybnickiego, zgwałcone przez sowieckich żołnierzy. Po czym dziewczyny zostały wywiezione przez czerwonoarmistów do Bzia. Tam ślad po nich zaginął. Bez wątpienia zostały zamordowane przez sowietów.
O dziewczyny upomniały się ich rodziny, wysyłając list do proboszcza parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jastrzębiu Górnym. Ówczesny proboszcz, ks. Augustyn Machalica na jednym z kazań w 1945 roku, odczytał list z Francji.

Źródła:

  • Hojka P., Wodzisław Śląski i ziemia wodzisławska w czasie II wojny światowej, Wodzisław Śląski 2011.
  • Lubszczyk J., Trudne lata górnictwa powiatu rybnickiego 1945-1948, Wodzisław Śląski-Rybnik 2013.
  • Rojek T., Śledztwo w sprawie zabójstwa w 1947 r. w rejonie Wałbrzycha byłego inspektora rybnickiego AK Pawła Cierpioła [in:] Armia Krajowa i konspiracja poakowska na ziemi rybnickiej 1942–1947, red. A. Dziurok, Rybnik 2004.
Czytany 1966 razy
Ostatnio zmieniany wtorek, 27 lutego 2024 21:57

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe