Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie sobota, 01 marca 2014 15:51   |  

Rottermund Jan

Rottermund Jan (ur. 5 IX 1922 Bochnia - zm. 6 VIII 1994 Ustroń) - lekarz, dyrektor uzdrowiska Jastrzębie-Ustroń

Jan Rottermund urodził się 5 września 1922 r. w Bochni w rodzinie urzędnika kolei polskich Tadeusza i Marii z d. Dziobak. Małą maturę zdał jeszcze przed wybuchem II wojny światowej w Państwowym Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni. W czasie okupacji niemieckiej pracował w młynie i w tartaku w Kłaju, kontynuując naukę na tajnych kompletach. Świadectwo dojrzałości otrzymał 15 maja 1945 r. w Liceum Ogólnokształcącym typu humanistycznego w Bochni, poczym podjął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia ukończył w 1949 r., a dyplom lekarza otrzymał w styczniu 1950 r. Od lipca 1949 r. do grudnia 1950 r. odbył staż w Szpitalu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 1951 r. został zatrudniony w Państwowym Uzdrowisku w Połczynie Zdroju.

W 1955 r. został przeniesiony na stanowiska lekarza naczelnego Uzdrowiska w Jastrzębiu-Zdroju oraz dyr. ds. lecznictwa, objął również funkcję konsultanta ds. lecznictwa balneologicznego. W latach 1956-1988 pełnił najpierw funkcję dyrektora Przedsiębiorstwa Państwowego „Uzdrowisko Jastrzębie”, a od 1970 r. kierował Przedsiębiorstwem Państwowym „Uzdrowisko Ustroń–Jastrzębie”. 19 stycznia 1952 otrzymał stopień doktora nauk medycznych na Wydziale Lekarskim Państwowej Akademi Medycznej w Szczecinie, na podstawie dysertacji "Uzdrowiskowe leczenie nadżerek części pochwowej", napisanej pod kier. prof. Januarego Zubrzyckiego. W 1963 r. uzyskał II st. specj. w zakresie balneoklimatologii, a w 1964 r. I st. specj. w zakresie chorób wewnętrznych. Doprowadził do uruchomienia warzelni soli jodobromowej w Dębowcu.  W 1967 r. rozpoczęto budowę nowego kompleksu uzdrowiskowego w Ustroniu i do 1977 r., w którym dr Rottermund przeprowadził się do Ustronia, dzielił swój czas pracy pomiędzy górniczym Jastrzębiem i uzdrowiskowym Ustroniem.

W 1975 r. powstał w Ustroniu 34-łóżkowy Oddział Naukowo-Badawczy, który stanowił bazę szkoleniową dla kadry uzdrowiska. Dr Rottermund wyszkolił ok. 20 specjalistów I i II stopnia. Z jego inicjatywy została wybudowana kaplica w Szpitalu Uzdrowiskowym, która była pierwszą kaplicą ekumeniczną na Ziemi Cieszyńskiej. 1 kwietnia 1988 r. przeszedł na emeryturę, ale nadal pracował w niepełnym wymiarze godzin na stanowisku z-cy ordynatora w Szpitalu Uzdrowiskowym w Ustroniu, pełniąc w dalszym ciągu funkcję lekarza naczelnego. Zmarł 6 sierpnia 1994 r. Został pochowany na cmentarzu katolickim w Ustroniu. W pierwszą rocznicę śmierci w holu Szpitala Uzdrowiskowego odsłonięto marmurową tablicę z popiersiem dra Rottermunda oraz wyrytym napisem: „Dr med. Jan Rottermund Naczelny Lekarz Uzdrowisk Ustroń i Jastrzębie Zdrój w latach 1955–1994 – Dyrektor Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego w 1956–1988 – Zasłużony Lekarz Budowniczy Zespołu Uzdrowiskowego”.

Marzeniem dra Rottermunda było przeistoczenie jastrzębskiego zdroju w dzienne uzdrowisko dla zaspokojenia leczniczych potrzeb ponad 100 tysięcznej braci górników Rybnickiego Okręgu Węglowego, coś na wzór Rept.

Odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, złotymi odznakami „Za zasługi dla rozwoju województwa katowickiego” oraz „Zasłużony dla Uzdrowisk Polskich”, odznaką „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”, tytułem honorowym „Zasłużony Lekarz PRL”.

Był żonaty od 1948 r. z Marią Schylleny (ur. 12 VI 1917 Kraków - zm. 26 V 2007 Jastrzębie-Zdrój), która była pracownikiem administracyjnym uzdrowiska. Mieli dwóch synów: Tadeusza (lekarz chirurg) i Jerzego (mgr rehabilitacji, dr n. kultury fizycznej).

Dr Jan Rottermund był kuzynem poetki i noblistki Wisławy Szymborskiej.

Źródła:

  • Piechowiak M., Zasłużeni dla Ustronia, Ustroń 2004.
  • http://dokument.sum.edu.pl/index.asp (autor biogramu Edyta Kamieńszczyk-Bundyra)
  • http://www.genealogiapolska.pl/getperson.php?personID=I28472&tree=ulezalka
Czytany 2946 razy
Ostatnio zmieniany czwartek, 21 listopada 2024 08:43

Dariusz Mazur

Pasjonat lokalnej historii. Kolekcjoner oraz autor wielu artykułów o przeszłości Jastrzębia.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe