Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia sobota, 23 kwietnia 2016 11:21   |  

Bójka podczas żorskiego jarmarku (1669 rok)

Prowodyrem zajścia był Mikołaj Kloch z Bestwiny. Rodzina Kloch była wówczas posiadaniu Golasowic. Mikołaj sprowokował bójkę z Joachimem Rostkiem i Wyplarem. Rodzina Rostek zarządzała wówczas Ruptawą, Bziem i Pielgrzymowicami.
Do zdarzenia doszło w 1669 roku, w Żorach, podczas jednego z miejskich jarmarków. Podczas bójki Kloch, Rostek i Wyplar zdjęli surduty i pobiegli ze szpadami na żorski rynek, by tam kontynuować pojedynek.
 

Źródła:

  • Weltzel A., Geschichte der Stadt Sohrau in Ober-Schlesien. Aus Urkunden und amtlichen Actenstücken bearbeitet. Sohrau 1888.
Czytany 1554 razy
Ostatnio zmieniany czwartek, 18 kwietnia 2024 22:29

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe