Instytucje piątek, 27 maja 2016 12:08   |  

Klub Turystyki Rowerowej Wiercipięta

Początki Klubu Wiercipięta sięgają 1970 r. kiedy to Jerzy Reiman założył przy KWK "Moszczenica" sekcję kolarską, która stała się trzonem powstałej w roku 1976 Komisji Kolarskiej. Komisja organizowała wycieczki rowerowe, z których najważniejszą była Międzynarodowa Śląska Cyklirallya (jej trasa przebiegała przez Polskę i Czechosłowację).

W latach 80-tych działalność Komisji stopniowo gasła, ale w 1987 r. turystyka rowerowa dostała ponowny impuls do rozwoju dzięki klubowi turystyki kolarskiej, który funkcjonował przy PTTK Krokus. Jego szef, Józef Lubszczyk zdołał doprowadzić do tego, że kolaże z Jastrzębia jeździli nie tylko po polskich drogach, ale też czechosłowackich i enerdowskich.

Po przemianach ustrojowych Komisja kontynuowała działalność. Np. w roku 1996 zorganizowano 22 rajdy rowerowe, w których uczestniczyły 893 osoby.

W 2000 r. przy Oddziale PTTK Jastrzębie-Zdrój utworzono Klub Turystyki Rowerowej Wiercipięta. Jego prezesem został Andrzej Humaniuk. Jego następcą, od 2003 r., jest Mariusz Bieńskowski.

Klub wciąż funkcjonuj - organizuje kilka rajdów rocznie.

Źródła:

  • www.wiercipiet.zamki.pl
Czytany 909 razy
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 września 2022 08:31

Paweł Warłycho

Politolog z zawodu i zamiłowania. Autor artykułów o najnowszej historii Jastrzębia publikowanych m.in. w "Biuletynie Galerii Historii Miasta" oraz jastrzębskim dodatku do "Dziennika Zachodniego", a także współaut

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe