Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie poniedziałek, 20 czerwca 2016 11:54   |  

Mazur Andrzej

Mazur Andrzej (ur. 20 V 1940 Rajcza – zm. 17 V 1983) – lekarz, założyciel drużyny piłkarskiej LZS Jastrzębie Górne

Andrzej Mazur urodził się 20 maja 1940 r. w miejscowości Rajcza, dokąd z Jastrzębia w 1938 r. wyjechali jego rodzice i gdzie prowadzili pensjonat w dolinie Nickuliny. Do Jastrzębia, wraz z matką i młodszym bratem, przybył na początku 1945 r., uciekając przed zbliżającym się frontem. Można powiedzieć, że wpadli z deszczu pod rynnę, gdyż Jastrzębie stało się miejscem ciężkich walk.

Po nastaniu nowej Polski rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Jastrzębiu Dolny, a po jej ukończeniu uczęszczał do LO w Żorach. W połowie lat 50. założył w Jastrzębiu drużynę piłkarską pod nazwą LZS Jastrzębie Górne. Pomimo, że był jednym z najmłodszych jej członków okazał się dobrym organizatorem i niezłym zawodnikiem. LZS istniał do 1961 r.

Po ukończeniu liceum podjął studia medyczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (wydział lekarski w Zabrzu). Pracował w wodzisławskim szpitalu, a następnie przeniósł się do Rębiszowa, gdzie prowadził miejscową przychodnię zdrowia. W 1983 r. jego życie przerwał wypadek samochodowy, w którym zginął wraz z żoną i dwiema córkami (przeżył tylko jedyny syn).

Źródła:

  • Na podstawie informacji udostępnionych przez rodzinę
Czytany 1147 razy
Ostatnio zmieniany czwartek, 06 czerwca 2024 13:39

Dariusz Mazur

Pasjonat lokalnej historii. Kolekcjoner oraz autor wielu artykułów o przeszłości Jastrzębia.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe