Pod koniec lat 80-tych XX w. reaktywowano Polską Partię Socjalistyczną. Powstała ona oddolnie i była w opozycji do ustroju PRL. Jej oddział powstał również w Jastrzębiu.
PPS Jastrzębie wydawała biuletyn - "Gazetę Jastrzębską" i współorganizował Kongres Opozycji Antyustrojowej, a ponadto podejmował szereg działań charakterystycznych dla organizacji opozycyjnej schyłkowego PRL-u.:
1.W nocy z 10 na 11 stycznia 1988 r. zorganizowała w Jastrzębiu akcję malowania napisów na osiedlach Chrobrego i Arki Bożka ("Wolność dla politycznych", "Cały MON do rezerwy", "PPS walczy", "PPS").
2. 25 stycznia 1989 r. członkowie PPS Jastrzębie wraz z Solidarnością Walczącą i Ruchem "WiP" zorganizowali w Katowicach demonstrację w obronie więźniów politycznych w Polsce i Czechosłowacji.
3. 11 lutego 1989 r., dzień przed rozprawą przed sądem o przywrócenie do pracy kobiety, która podczas niedawnego strajku w "Manifeście Lipcowym" odmówiła przełożonym zamknięcia bufetu (co utrudniłoby strajkującym zdobycie pożywienia), za co została dyscyplinarnie zwolniona, członkowie PPS rozrzucili ulotki, w których opisują całą sprawę oraz żądają ponownego zatrudnienia poszkodowanej.
4. 12.02 1989 r. delegacja PPS była obecna na demonstracji w Bielsku-Białej, której powodem była wizyta Lecha Wałęsy. Rozdano kilkaset egzemplarzy "Gazety Jastrzębskiej".
5. 16 lipca 1989 r. pod domem towarowym "Gwarek" rozdano około 1000 egzemplarzy biuletynu PPS-u - "Gazety Jastrzębskiej".