Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia środa, 17 sierpnia 2016 15:51   |  

Najście zbuntowanych chłopów na Borynię (luty 1811 rok)

Zbuntowani chłopi naszli 12 lutego 1811 roku majątek ziemski, Ferdynanda von Schlutterbacha. Wśród niezadowolonych chłopów, którzy tłumnie przybyli do Boryni, znaleźli się m.in. mieszkańcy Jastrzębia Górnego i Dolnego, Marklowic Górnych i Dolnych, i wspomnianej Boryni Górnej i Dolnej. Chłopi domagali się od właściciela dominium wydania i przestrzegania edyktu październikowego z 1807 roku (tzw. edykt wolności). Schlutterbach oznajmił, że nie posiada tegoż dokumentu. Wobec tego poirytowani chłopi wymusili odstąpienie od wszelkich ciężarów feudalnych siłą. Właściciela dominium dotkliwie pobito. 
W tym dniu doszło do nietypowego zdarzenia. Pomiędzy chłopami, którzy naszli dominium Schlutterbacha doszło do bójki. W wyniku której uderzony przez Jakuba Spandela, parobka z Boryni Górnej, chałupnik z Marklowic Górnych, Franciszek Hereda, 13 lutego zmarł. 
 

Źródła:

  • Michalkiewicz S., O rzeźniku Gracy zmowie tworkowskiej i powstaniu chłopskim w 1811 roku, Katowice 1985.
Czytany 1118 razy
Ostatnio zmieniany środa, 28 lutego 2024 03:17

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe