Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia środa, 17 sierpnia 2016 15:53   |  

Powstanie chłopskie - epizod moszczenicki (luty 1811 rok)

8 lutego 1811 roku moszczenicki folwark naszła gromadnie grupa zbuntowanych chłopów. Asumptem do tego miało być okładanie chłopów przez zarządcę Kiasa. W ten sposób chciał ich rzekomo przymusić do wszelkich ciężarów na rzecz pana. Na czele „oddziału” około siedemdziesięciu chłopów stał Franciszek Kuballa (Kubala). Rozkaz do interwencji w Moszczenicy wydał sołtys Jedłownika, inicjator lokalnego oporu przeciw panom, Józef Bienia. Zarządca poddał pod wątpliwość rzekome oskarżenia. Udowodnił, iż są one bezzasadne. Zbuntowani chłopi dali wiarę tłumaczeniom, po czym udali się do karczmy i wbrew ostrzeżeniom Kiasa, raczyli się alkoholem na jego koszt. 
Józef Bienia został skazany na 4 lata ciężkiego więzienia, z czego za  zbiegowisko w Moszczenicy otrzymał jeden rok. Niektórzy podają jakoby Bienia miał uniknąć kary, bo zbiegł do Księstwa Warszawskiego i wstąpił tam w szeregi armii. 
 

Źródła:

  • Kronika czyli Opis topograficzno-historyczno-statystyczny miasta i wolnego mniejszego państwa stanowego Wodzisław na Górnym Śląsku, cz. I: grudzień 1860, cz. II: październik 1864, Franz Ignatz Henke, Wodzisław Śląski 2003.
  • Michalkiewicz S., O rzeźniku Gracy zmowie tworkowskiej i powstaniu chłopskim w 1811 roku, Katowice 1985.
Czytany 1219 razy
Ostatnio zmieniany wtorek, 09 kwietnia 2024 06:13

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe