Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie środa, 21 grudnia 2016 10:38   |  

Czudak Wanda

Czudak Wanda (ur. 10 VI 1930 Jastrzębie-Zdrój – zm. 3 VII 2016 Jastrzębie-Zdrój) – radna Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój

Wanda Teresa Czudak z domu Hetmańska urodziła się 10 czerwca 1930 r. w Jastrzębiu-Zdroju jako córka Józefa i Anny z domu Gajda. We wrześniu 1939 r. razem z matką i starszym rodzeństwem została ewakuowana z Jastrzębia i wyjechała do Lwowa, gdzie Miejski Obywatelski Komitet Samopomocy Społecznej (sekcja opieki nad ofiarami wojny) zapewnił im kwaterę oraz wyżywienie. Następnie przebywała w Trembowli, skąd powróciła do domu w listopadzie. Tu ukończyła w 1944 r. szkołę powszechną, która znajdowała się w Jastrzębiu Dolnym, a po zakończeniu wojny uczęszczała w latach 1945-1947 do Szkoły Gospodarczej w Cieszynie. Od lutego 1947 r. posiadała uprawnienia do noszenia munduru jako Gminna Komendantka przysposobienia wojskowego (funkcję tę pełniła w Jastrzębiu do maja 1949 r.). W lipcu 1948 roku ukończyła kurs instruktorek gminnych „Służbie Polsce” w Wejherowie, uzyskując kwalifikacje instruktorskie uprawniające do prowadzenia pracy na szczeblu gminy oraz kurs instruktorek wychowania fizycznego w Wejherowie zorganizowany przez Wojewódzki Urząd Kultury Fizycznej w Gdańsku.

W grudniu 1948 r. poślubiła Stanisława Czudaka, któremu urodziła dwóch synów - we wrześniu 1950 r. urodził się Bogusława, natomiast w lipcu 1955 r. na świat przyszedł Jerzy. 1 września 1962 r. rozpoczęła pracę w Państwowym Przedsiębiorstwie „Uzdrowisko Jastrzębie” w Jastrzębiu-Zdroju jako kierownik administracyjny i punktu żywienia Sanatorium nr 5. Sanatorium było przeznaczone dla dzieci i powszechnie znane jako „Katowiczanka”. Od grudnia 1963 r. uczęszczała na kurs dla kadr kierowniczych uzdrowisk zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne – Dyrekcję Szkolenia Ekonomicznego w Warszawie przy współudziale Centralnego Zarządu Uzdrowisk, który ukończyła w kwietniu 1965 r.

Po likwidacji sanatorium dziecięcego w 1973 r. (w budynku powstał oddział ginekologiczno-położniczy miejscowego Szpitala Miejskiego), znalazła zatrudnienie w Sanatorium nr 3 dla dorosłych (dawna Spółka Bracka) jako kierownik punktu żywienia. W okresie od 19 października do 21 listopada 1973 r. ukończyła kurs samoobrony zorganizowany przez Powiatowy Sztab Wojskowy w Wodzisławiu Śląskim. W czerwcu 1991 r. po 30 latach pracy przeszła na emeryturę, pracując jeszcze na umowę-zlecenie do 30 września 1991 roku, czyli do momentu likwidacji Sanatorium nr 3. Podczas likwidacji „Uzdrowiska Jastrzębie” i przeniesienia do Ustronia podjęła starania, aby majątek należący do punktu żywienia został przekazany do dalszej eksploatacji w Sanatorium Równica.

Poza pracą zawodową udzielała się również społecznie pełniąc funkcję radnej Miejskiej Rady Narodowej w Jastrzębiu-Zdroju. W kadencji 1969-1973 zasiadała w komisji zdrowia, zatrudnienia i opieki społecznej, natomiast w kadencji 1973-1977, przedłużonej o dwa lata do 1979 r., pracowała w komisji porządku i bezpieczeństwa publicznego. Poza tym była członkiem Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia Uzdrowiska „Ustroń-Jastrzębie” oraz członkiem Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Jastrzębiu-Zdroju.

W kwietniu 2014 roku Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku wydał orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wymagający opieki drugiej osoby. Zmarła 3 lipca 2016 r. w Jastrzębiu-Zdroju i została pochowana u boku męża na cmentarzu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Za włożony trud oraz poświęcenie otrzymywała dyplomy, wyróżnienia oraz odznaczenia:

- Srebrną Odznaką „Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego” nadaną 15.03.1973 roku przez WRN.

- Złotym Krzyżem Zasługi nadanym 25.04.1979 roku przez Radę Państwa.

- Medalem „40-lecia Polski Ludowej” nadanym 22.07.1984 roku przez Radę Państwa.

- Odznaką „Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia” nadaną 07.04.1986 roku przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.

- Złotą Odznaką „Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego” nadaną 26.11.1987 roku przez WRN.

Brak przynależności do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej spowodował, że w 1987 r. Komitet Miejski PZPR w Jastrzębiu-Zdroju odrzucił wniosek Przedsiębiorstwa Państwowego „Uzdrowisko” w Jastrzębiu-Zdroju o nadanie Wandzie Czudak Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski zasłaniając się niedostateczną motywacją wniosku.

Źródła:

  • Na podstawie informacji przekazanych przez Jerzego Czudaka
Czytany 1403 razy
Ostatnio zmieniany piątek, 17 maja 2024 01:05

Dariusz Mazur

Pasjonat lokalnej historii. Kolekcjoner oraz autor wielu artykułów o przeszłości Jastrzębia.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe