Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie sobota, 01 marca 2014 21:07   |  

Koczor Ryszard

Koczor Ryszard (ur. 2 X 1916 Moszczenica – zm. 2 XII 1940 Baginton) – pilot wojskowy.

Urodził się w Moszczenicy w rodzinie Franciszka i Marty z d. Szmuk. Ukończył gimnazjum w Rybniku. Absolwent XII promocji SPL w Dęblinie. Przydzielony do 121 Eskadry Myśliwców 2 Pułku Lotniczego. W jej składzie walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r. Następnie przedarł się do Francji, gdzie przydzielony do grupy kpt. Stanisława Pietraszkiewicza, służył jako pilot w szkole obserwatorów w Wersalu. Po przeniesieniu szkoły do Bussac k. Bordeaux wszedł w skład spontanicznie zorganizowanego klucza myśliwskiego. Po najeździe niemieckim brał udział w obronie Francji. W czerwcu 1940 r. przedostał się do Wielkiej Brytanii. We wrześniu 1940 r. został przydzielony do organizującego się 308 Dywizjonu Myśliwskiego. Rozbił się w samolocie Hawker Hurricane podczas lotu treningowego 2 grudnia 1940 r. Był wówczas w randze porucznika pilota. Pochowany na cmentarzu św. Jana Chrzciciela w Baginton, hr. Warwickshire (Anglia).

Źródła:

  • R. Gretzyngier, W. Matusiak, W. Wójcik, J. Zieliński, Ku czci poległych lotników 1939-1945, Warszawa 2006.
  • Moszczenica. Dzieje na tle historii mniejszego wodzisławskiego państwa stanowego. Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. Parafia Matki Boskiej Różańcowej, Jastrzębie-Zdrój-Opole 2007.
Czytany 1550 razy
Ostatnio zmieniany sobota, 13 kwietnia 2024 09:55

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe