Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Pozostałe niedziela, 05 listopada 2017 15:43   |  

Szkoła w Skrzeczkowicach w Polskiej Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych (1926 rok)

Polska Deklaracja Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych powstała w ciągu zaledwie około 8 miesięcy 1926 roku. Jednym z inicjatorów tej nietypowej akcji był Leopold Kotnowski, prezes Amerykańsko-Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej.     
Deklarację Podziwu i Przyjaźni podpisało, aż 5,5 miliona Polaków, czyli około 20% ówczesnej populacji kraju. W znakomitej większości byli to uczniowie i nauczyciele szkół, Swój podopis złożyli także najważniejsi urzędnicy II Rzeczypospolitej, Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki, ministrowie, parlamentarzyści, urzędnicy województw, powiatów, miast i gmin, przedstawiciele związków zawodowych, wojska, uczelni, etc. Podpisy zbierano w urzędach, kościołach, ale przede wszystkim w szkołach. Wydaje się, że szkoły prześcigały się w oryginalności składanych życzeń. Chciały w osobliwy sposób wyróżnić się na tle pozostałych placówek, a do dyspozycji była zwykle zaledwie jedna, czasem dwie paginy. Ich ilość uzależniona była od wielkości szkoły. Karty wdzięczności odsyłane przez szkoły, pięknie kaligrafowane, były często bogato zdobione w motywy kwiatowe, ilustracje, podpisy skoncentrowane wokoło pieczęci. Ponadto, prócz złożonych podpisów wklejano pocztówki (Pawłowice), zdjęcia oddziałów klasowych, a nawet układano wierszyki.
W powiecie rybnickim podpisy złożyli m.in. nauczyciele i uczniowie Katolickiej Szkoły Powszechnej w Skrzeczkowicach.
 
Źródło: Polish Declarations of Admiration and Friendship for the United States 1926, t. LXXI.
 
Po około 8 miesiącach zbierania podpisów wdzięczności, unikatowa kolekcja została złożona w Białym Domu, na ręce ówczesnego prezydenta USA Calvina Coolidge'a.  Ten przekazał ją do Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie.
 

Źródła:

  • Lubszczyk J., Mieszkańcy ziemi jastrzębskiej w Polskiej Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla USA z 1926 r., „Biuletyn Galerii Historii Miasta” nr 4 (46) z grudnia 2017 roku (ISSN 2080-3737).
  • Lubszczyk J., Wdzięczni Ameryce za dar niepodległości!, „Nowiny” nr 47 (3145) z 22 listopada 2017 roku (Dodatek Nowiny Historia).
  • Polish Declarations of Admiration and Friendship for the United States 1926, t. LXXI.
Czytany 835 razy
Ostatnio zmieniany sobota, 13 lipca 2024 06:12

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe