Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia niedziela, 02 marca 2014 14:07   |  

Wizyta Marszałka Polski Mariana Spychalskiego w Jastrzębiu-Zdroju (grudzień 1969 rok - uruchomienie kopalni "Zofiówka")

4 grudnia 1969 roku w Dzień Górnika przybył do Jastrzębia-Zdroju w celu uroczystego uruchomienia kopalni „Zofiówka” (5 kopalnia wybudowana w ROW po II wojnie światowej i 13 kopalnia wybudowana w PRL) Marian Spychalski (wraz z żoną Barbarą). 
Na uroczystość uruchomienia kopalni nie przybył I sekretarz KC PZPR, Władysław Gomułka. 2 grudnia wraz z Józefem Cyrankiewiczem udali się do Moskwy na spotkanie przywódców partyjnych i rządowych krajów socjalistycznych.
Prócz przewodniczącego w uroczystościach wzięli udział, członek Biura Politycznego, sekretarz Komitetu Centralnego PZPR, Ryszard Strzelecki, członek Rady Państwa, przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, Jerzy Ziętek, członek KC, sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR Katowice, Zdzisław Grudzień, minister górnictwa i energetyki Jan Mitręga, wiceprzewodniczący Centralnej Rady Związków Zawodowych, Roman Stachoń, kierownik Wydziału Węglowego w Komitecie Wojewódzkim Katowice, Gerard Kroczek, członkowie egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego Katowice, Maciej Szczepański i Józef Sałek,  przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Górników, Michał Specjał, dyrektor naczelny Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego,  Jerzy Kucharczyk, a także władze lokalne na czele z sekretarzem Komitetu Powiatowego PZPR w Wodzisławiu Śląskim Klemensem Kurkiem oraz sekretarzem Komitetu Powiatowego PZPR Rybnik, Janem Poloczkiem. W uroczystościach brał udział wiceminister Przemysłu Węglowego  Czechosłowacji Josef Odvarek oraz projektanci, budowniczowie kopalni, dostawcy maszyn i urządzeń.
Wszystkich przywitał dyrektor kopalni Włodzimierz Ostaszewski. W momencie kiedy witał gości dziewczyny w strojach ludowych wręczały wiązanki kwiatów. Spychalski i Strzelecki zwiedzili wpierw Centrum zarządzania kopalni „Zofiówka”. Po tym udali się do pomieszczenia gdzie znajdowała się maszyna wyciągowa (wykonana przez świętochłowickie zakłady „Zgoda” współpracujące z wrocławskim „Dolmelem”). Spychalski uruchomił maszynę wyciągową i po chwili ukazał się pierwszy wózek z węglem. Na nadszybiu Marszałek Polski przeciął symboliczną biało-czerwoną wstęgę. Kopalnia oficjalnie została oddana do użytku. Kierownik robót górniczych Jacek Dobrowolski zameldował Spychalskiemu gotowość kopalni do eksploatacji. W analogicznym czasie na nadszybiu nr II górnicy wypchnęli z klatki wózek z napisem „4 XII 1969 Kopalnia Zofiówka”.
Dobrowolski zapewnił Spychalskiego, że kopalnia będzie uzyskiwała najlepsze wskaźniki wydobycia. Po czym Marszałek Polski złożył życzenia górnikom z okazji ich święta, życzył sukcesów.
Uroczysta akademia rozpoczęła się od przemowy dyrektora RZPW. Wskazał, że kopalnię oddano do użytku przed czasem. Kolejno głos zabrał dyrektor Ostaszewski. Podkreślił, że I etap budowy kopalni skrócono, aż o 3 lata. Minister Mitręga wskazał, że w kopalni wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania produkcyjne, techniczne i organizacyjne. Spychalski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do budowy kopalni.  Dziękował w imieniu I sekretarza KC, Władysław Gomułki, Rady Państwa i Rządu. Podziękował budowniczym kopalni, wykonawcom, projektantom i dostawcom maszyn i urządzeń górniczych. Zwrócił się do górników kopalni „Zofiówka”, by w możliwie najbardziej efektywny sposób wykorzystać nowoczesne urządzenia i nakłady nań przekazane. Wyraził przekonanie, że załoga nie zwiedzie i będzie kroczyć od sukcesu do sukcesu. Dyrektor  Kucharczyk podziękował przewodniczącemu Rady Państwa za pozdrowienia od Gomułki. Po czym dodał, że załoga efektywnie, rzetelnie i sumiennie będzie pomnażać dorobek socjalistycznej ojczyzny. 
Spychalski na koniec  odznaczył dyrektora tego zakładu Włodzimierza Ostaszewskiego, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski  Marszałek Spychalski odznaczył 6 osób. Byli to: Antoni Czyż (górnik strzałowy), Stefan Domański (generalny projektant z Biura Projektów Przemysłu Węglowego w Gliwicach), Jerzy Gasz, Ludwik Goik, Kazimierz Klakla oraz Henryk Wodecki. Wręczono również 13 Złotych, Srebrnych i Brązowych Krzyży Zasługi projektantom, wykonawcom, pracownikom biorącym udział przy budowie kopalni. 
Za odznaczenia i wyróżnienia podziękował sztygar oddziału górniczego PRG-ROW, Roman Flone. Dodał, że załoga kopalni „Zofiówka” nie zawiedzie partii. 
Spychalski zobaczył prace górnika-malarza Ludwika Holesza wystawione podczas uroczystego rozruchu.
Potem wystąpił zespoły domów kultury kopalń i zakładów górniczych ROW. Kolejno wszyscy zwiedzili wystawę osiągnięć Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu węglowego. Wówczas dyrektor Ostaszewski wręczył Spychalskiemu i Strzeleckiemu modele kopalni „Zofiówka”.
Na zakończenie wszyscy udali się do Domu Zdrojowego. Tam Spychalski raz kolejny dziękował wszystkim budowniczym, projektantom, wykonawcom kopalni. Wiceminister Odvarek przekazał pozdrowienia od górników czechosłowackich.
 

Źródła:

  • „Nowiny” nr 50 (638) z 10 grudnia 1969 roku.
  • „Trybuna Robotnicza” nr 287 (8034) z 3 grudnia 1969 roku oraz nr 289 (8036) z 5 grudnia 1969 roku.
Czytany 2536 razy
Ostatnio zmieniany piątek, 22 listopada 2024 17:54

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe