Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie sobota, 15 lutego 2014 16:00   |  

Adamczyk Edward

Adamczyk Edward (ur. 3 X 1868 Łaziska – zm. 30 XI 1948 Moszczenica) – ksiądz, proboszcz parafii w Moszczenicy, Rycerz Zakonu Świętego Grobu w Jerozolimie.

Edward Adamczyk urodził się 3 października 1868 r. w Łaziskach. Był synem rolnika Jana i Klementyny z d. Nawrot. Po ukończeniu szkoły elementarnej w rodzinnej miejscowości, uczęszczał najpierw do gimnazjum w Cieszynie, a następnie do gimnazjum w Raciborzu, gdzie w 1893 r. zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Był współzałożycielem i aktywnym członkiem Kółka Polskiego, działającego w konwikcie teologów. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1897 we Wrocławiu. Pełnił funkcję wikarego w Nowym Bytomiu, Zgodzie i Goduli. W maju 1922 r. pojawił się w Moszczenicy. Dzięki jego staraniom wieś stała się samodzielną parafią, której w lipcu 1925 r. został proboszczem. Funkcję tę pełnił do przejścia na emeryturę w 1938 r. W uznaniu zasług został uhonorowany tytułem radcy duchownego oraz Rycerza Zakonu Grobu Świętego w Jerozolimie. Ostatni etap życia spędził w Moszczenicy, gdzie zmarł 30 listopada 1948 r. Został pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym.

 

Źródła:

  • Moszczenica. Dzieje na tle historii mniejszego wodzisławskiego państwa stanowego. Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. Parafia Matki Boskiej Różańcowej, Jastrzębie-Zdrój-Opole 2007.
  • http://www.encyklo.pl/index.php5?title=Adamczyk_Edward
Czytany 1277 razy
Ostatnio zmieniany wtorek, 11 czerwca 2024 11:22

Dariusz Mazur

Pasjonat lokalnej historii. Kolekcjoner oraz autor wielu artykułów o przeszłości Jastrzębia.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe