Dyhrn Zofia Karolina von z domu von Crausse – właścicielka dóbr ziemskich w Jastrzębiu Dolnym.
Była osobą energiczną i przedsiębiorczą. Posiadała francuskie wykształcenie i cieszyła się poparciem Fryderyka II.
W 1774 r., już jako wdowa po hrabim von Dyhrn, zakupiła wodzisławskie państwo stanowe za kwotę 140000 talarów, przejmując jednocześnie zaległości podatkowe z odsetkami (długi te zostały jej jednak darowane dzięki protekcji zięcia Karla Georga von Hoym, pełniącego funkcję ministra prowincji śląskiej). Stała się wówczas właścicielką Jastrzębia Dolnego. Chcąc ratować dochody już w 1776 r. odsprzedała dobra jastrzębskie (majorowi von Borne za kwotę 17500 florenów) wraz z 4 innymi majątkami, a także założyła kolonię zwaną Sophienthal (Zofiówka) oraz kilka innych koło Wodzisławia. Ufundowała również fryszerkę na jednym ze stawów w Moszczenicy.
Nieustanne procesy z miastem Wodzisławiem oraz kłopoty finansowe, wynikające z jej burzliwego sposobu życia, skłoniły ją do sprzedaży państwa stanowego w 1780 r. hrabiemu Heinrichowi Leopoldowi von Reichenbach.
Powtórnie wyszła za mąż za hrabiego von Hompesch. Zmarła w Świerklańcu u swojego zięcia hrabiego Erdmanna Gustava Henkela von Donnersmarck. Jej synem był Wilhelm Carl Adolf von Dyhrn na Jemielnie.