Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie czwartek, 06 marca 2014 21:13   |  

Krótki Karol

Krótki Karol (ur. 18 X 1910 Jastrzębie Dolne – zm. 1958) – naczelnik poczty w Jastrzębiu, uczestnik kampanii wrześniowej, członek Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, więzień obozów hitlerowskich.

Przed wojną pracował jako listonosz, a następnie naczelnik Urzędu Pocztowego w Jastrzębiu. Podczas kampanii wrześniowej walczył w szeregach krakowskiego Pułku Łączności. Ranny w ramię dostał się do niewoli niemieckiej, z której został zwolniony w grudniu 1939 r. W dalszym ciągu pracował jako listonosz w Jastrzębiu, jednocześnie angażując się w działalność Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Na skutek zdrady aresztowany i osadzony w Mysłowicach. Przewieziony do KL Auschwitz. W styczniu 1945 r. ewakuowany do Wodzisławia (tzw. Marsz Śmierci) i umieszczony w KL Mauthausen, gdzie otrzymał nr obozowy 117972. Pod koniec wojny przeniesiony do podobozu w Ebensee, gdzie 6 maja doczekał się wyzwolenia.

Do Jastrzębia powrócił w lipcu 1945 r. Przez wiele lat pracował jako naczelnik poczty.

Był żonaty z Heleną. Mieli dwóch synów i córkę.

Źródła:

  • Relacja Heleny Krótki z 14 II 1974 r., kopia mps w zbiorach MOK-GHM.
  • J. Klistała, Martyrologium mieszkańców Ziemi Rybnickiej, Wodzisławia Śl., Żor, Raciborza w latach 1939-1945. Słownik biograficzny, 2006.
Czytany 1260 razy
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 czerwca 2024 21:06

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe