Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie czwartek, 06 marca 2014 21:23   |  

Kura Jan

Kura Jan (ur. 19 VI 1921 Moszczenica - zm. VIII 1980) - żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Edukację ukończył w rodzinnej Moszczenicy. W październiku 1939 r. przedostał się na Węgry, a stamtąd do Francji. W kwietniu 1940 r. wstąpił do szkoły podoficerskiej, zaś po klęsce Francji ewakuował się do Anglii, gdzie znalazł się w szeregach I Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Podczas desantu pod Arnhem został ranny. Wojnę zakończył jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na północy Niemiec.

Po krótkim pobycie w Holandii powrócił do Polski. Podjął pracę w spółdzielczości i kopalni "Marcel" w Radlinie. Następnie pracował w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej jednocześnie pobierając naukę w Korespondencyjnym Technikum Rolniczym w Cieszynie. W latach 1958-1965 pełnił funkcję przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej w Moszczenicy. Następnie powrócił do górnictwa oraz pracy w Kółku Rolniczym. Był działaczem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego oraz Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

Źródła:

  • Wspomnienie pośmiertne o koledze Janie Kurze - członku ZBoWiD..., mps w arch. Galerii Historii Miasta.
Czytany 1128 razy
Ostatnio zmieniany czwartek, 04 kwietnia 2024 16:44

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe