Bury Franciszek (ur. 21 IX 1937 Jaworzynka – zm. 25 IV 2012 Katowice) – komendant Milicji Obywatelskiej, działacz partyjny.
Urodził się w Jaworzynce w Beskidzie Śląskim. Ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Cieszynie. Rozpoczął naukę w Szkole Orląt w Dęblinie, jednak wskutek wypadku musiał przerwać edukację. Przez jakiś czas pracował w sanatorium w Istebnej oraz jako górnik.
W 1961 r. został funkcjonariuszem Milicji Obywatelskiej. Służbę zaczął jako referent operacyjno-dochodzeniowy w Komendzie Miejskiej w Cieszynie. W kwietniu 1963 r. ukończył szkołę podoficerską w Pile. Po powrocie do jednostki pracował w sekcji do walki z przestępczością gospodarczą. Wkrótce ukończył również Szkołę Oficerską w Szczytnie.
Rozkazem nr 666/66 Komendanta Wojewódzkiego MO w Katowicach z 1 września 1966 r. otrzymał nominację na kierownika komisariatu MO w Jastrzębiu-Zdroju. We wrześniu 1969 r. awansował do Komendy Powiatowej w Wodzisławiu. Udało mu się ukończyć studia wyższe. 1 czerwca 1975 r., już jako kapitan, został pierwszym komendantem nowo utworzonej Komendy Miejskiej MO w Jastrzębiu-Zdroju. Jednocześnie pełnił funkcję szefa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych. W latach 80. był odpowiedzialny za działania bezpieki wobec jastrzębskiej opozycji solidarnościowej.
W latach 70. był również członkiem egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR w Jastrzębiu-Zdroju oraz członkiem Miejskiego Komitetu Kontroli Społecznej.
Odznaczony złotą odznaką „Za zasługi w ochronie porządku publicznego” (1977).
Dosłużył się stopnia podpułkownika w stanie spoczynku.
Zmarł 25 kwietnia 2012 r. po operacji serca w katowickim szpitalu. Spoczął 29 kwietnia na cmentarzu w Istebnej.