Co upamiętnia
Pomysł ufundowania tablicy zrodził się w środowisku Inicjatywy Społecznej „Pamięć Jastrzębska” we wrześniu 2009 r. 70. rocznica czynu zbrojnego Wojska Polskiego po raz kolejny uświadomiła, że w naszym mieście brakuje miejsca, w którym można złożyć hołd Obrońcom Bożej Góry - ułanom, weteranom powstań śląskich, harcerzom, mieszkańcom ziemi jastrzębskiej. W toku dyskusji uznano, że warto ufundować tymczasową tablicę do czasu ustawienia pomnika.
Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się 10 listopada 2009 r. i miała kameralny charakter. Wśród zaproszonych gości była rodzina ułana Antoniego Kumora z Mysłowa poległego w obronie Jastrzębia. Aktu odsłonięcia tablicy dokonała wnuczka Kumora.
Wybór miejsca miał charakter symboliczny. Sam bój stoczony został w dolinie Szotkówki u podnóża Bożej Góry. Obszar działań zbrojnych jest jednak na tyle zmieniony i zdegradowany, że trudno było o dobrą lokalizację tablicy. Stwierdzono więc, że skoro w świadomości społecznej funkcjonuje termin „bitwa o Bożą Górę”, to najlepszym miejscem na upamiętnienie bohaterskich obrońców naszej ziemi będzie wzgórze, na którym znajduje się już pomnik żołnierzy radzieckich. Ma bowiem przypominać, że II wojna światowa zaczęła się właśnie tutaj.
Pierwotnie tablica zawisła na drzewie, jednak dzięki przychylności Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego w lutym 2010 r. wykonano dla niej konstrukcję z zadaszeniem, którą ustawiono nieco bliżej chodnika, tak aby ułatwić składanie kwiatów pod tablicą.
Rodzaj
Tablica pamiątkowa
Rok fundacji
2009
Autor
Janina Nowakowska
Lokalizacja
Jastrzębie Dolne, ul. Boża Góra Prawa
Forma
Na drewnianej tablicy znajduje się tekst o treści: „W TYM MIEJSCU / 1 WRZEŚNIA 1939 ROKU / ŻOŁNIERZE / WOJSKA POLSKIEGO / I OKOLICZNI MIESZKAŃCY / STOCZYLI BOHATERSKI BÓJ / W OBRONIE KRAJU / Z NIEMIECKIM NAJEŹDŹCĄ / CHWAŁA / OBROŃCOM / OJCZYZNY / INICJATYWA SPOŁECZNA „PAMIĘĆ JASTRZĘBSKA””. W lewym górnym rogu umieszczono ponadto Orła Wojska Polskiego II RP.
Wymiary
b.d.
Numer ewidencyjny
brak