Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie piątek, 07 marca 2014 21:34   |  

Adamczyk Alojzy

Adamczyk Alojzy (ur. 14 XI 1900 Jastrzębie Dolne) – powstaniec śląski, więzień obozów hitlerowskich.

Z zawodu ślusarz. Uczestnik trzech powstań śląskich i akcji plebiscytowej. W okresie międzywojennym zatrudniony w koksowni w Radlinie. 8 września 1939 r. został aresztowany i osadzony w więzieniu w Rybniku, a następnie w Raciborzu, Zgorzelcu i Rawiczu. 16 października 1939 r. trafił do obozu KL Buchenwald, a wiosną 1940 r. do obozu KL Mauthausen. Dzięki staraniom żony został wypuszczony na wolność. Pracował przymusowo w firmie „Walbo” w Katowicach. Po zakończeniu wojny powrócił do pracy w radlińskiej koksowni.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Śląskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródła:

  • J. Klistała, Martyrologium mieszkańców Ziemi Rybnickiej, Wodzisławia Śl., Żor, Raciborza w latach 1939-1945. Słownik biograficzny, 2006.
Czytany 1241 razy
Ostatnio zmieniany środa, 28 lutego 2024 08:03

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe