Wydarzenia sobota, 08 marca 2014 14:37   |  

Wizyta górników z kopalni „Manifest Lipcowy” w czechosłowackiej kopalni "Antonín Zápotocký"

Górnicy z „Manifestu Lipcowego” nawiązali kontakt z czechosłowackimi górnikami, z Orłowej (Orlová) na początku lat siedemdziesiątych. Prowadzili wymianę myśli technicznej, doświadczeń funkcjonowaniu struktur partyjnych, młodzieżowych i społecznych. Ze współpracy korzystały również dzieci górników obu kopalń, wyjeżdżając na kolonie.
Górnicy z Jastrzębia-Zdroju wyjechali do kopalni „Antonín Zápotocký”, by wziąć udział 13 września 1975 roku w obchodach „Dnia Górnika” oraz 85-lecia powstania czechosłowackiej kopalni. Delegacja jastrzębska wzięła udział w uroczystej akademii. I sekretarz Komitetu Zakładowego PZPR kopalni "Manifest Lipcowy" Stefan Słota przekazał czechosłowackim górnikom pozdrowienia i życzenia pomyślności. Górnicy z "Manifestu Lipcowego" ofiarowali kolegom z kopalni "Antonín Zápotocký" puchar wykonany z węgla.

Źródła:

  • "Nasze Problemy" nr 17 (23) z 10 października 1975 roku.
  • „Nowiny” z września 1975 roku.
Czytany 1356 razy
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 listopada 2022 11:40

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe