We wtorek 4 grudnia 2012 roku przybył do Jastrzębia-Zdroju Bronisław Komorowski. Prezydent przyjechał na odchody barbórkowe, które w tym roku był połączone z 50 leciem kopalni „Jastrzębie”.
Najpierw Bronisław Komorowski odwiedził kopalnie „Jas-Mos”. Tam spotkał się z rodziną tragicznie zmarłego górnika. Złożył kwiaty pod figurą św. Barbary i udał się na główne uroczystości do Kina „Centrum”.
Uroczystości odbyły się punktualnie. Wpierw przemawiał dyrektor kopalni „Jas-Mos” Marek Celmer. Mówił m.in. o utworzeniu kopalni zespolonej od stycznia 2013 roku.
Bronisław Komorowski mówił o Śląsku i górnictwie jako synonimie solidarności, o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników, a także o niezwykłej umiejętności łączenia przez Ślązaków tradycji z nowoczesnością. Dodał, że można budować nowoczesną Polskę w oparciu o tradycje i wartości kultywowane od pokoleń. Śląsk jest tego najlepszym przykładem.
Przemawiał również prezydent Jastrzębia-Zdroju, Marian Janecki oraz prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Jarosław Zagórowski. Te pierwszy stwierdził, że miasto ma przyszłość, która wiąże się z posiadaniem zasobów węgla. Prezes JSW podziękował górnikom, ale i związkowcom za porozumienie w niedawnym sporze. Prosił prezydenta o pomoc przy zmianie złego, archaicznego prawa. Dodał, że regulacje prawne sprzed 20 lat są oderwane od dzisiejszej rzeczywistości. Skonstatował, że pod ziemią pracuje 23 tysiące ludzi, którzy w dalszym ciągu będą przynosić chlubę polskiej gospodarce.
Podczas uroczystości zostali odznaczeni, Mieczysław Lubryka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Grzegorz Szczęsny Złotym Krzyżem Zasługi, Jerzy Wypiór Srebrnym Krzyżem Zasługi, Mirosław Kwiatkowski Brązowym Krzyżem Zasługi. Prezydent Bronisław Komorowski wręczył również Medale za Długoletnią Służbę: 3 Złote, 5 Srebrnych i 1 Brązowy.
Uroczystość uświetniała Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni „Jas-Mos” pod dyrekcją Stanisława Śmietany.
Wydarzenia sobota, 08 marca 2014 14:47 |
Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Jastrzębiu-Zdroju (grudzień 2012 rok)
Źródła:
- „Nowiny” nr 49 z 5 grudnia 2012 roku.
Czytany 1223 razy
Ostatnio zmieniany środa, 20 listopada 2024 18:15
Janusz Lubszczyk
Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.