Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia sobota, 08 marca 2014 15:00   |  

Strajk 24-godzinny w jastrzębskich kopalniach

18 lutego 1993 roku o godzinie 6.00 rozpoczął się w kopalniach jastrzębskich 24-godzinny strajk. Skierowany był przeciw ustawie podatkowej uchwalonej przez Sejm RP.  Ustawa wykluczała możliwość wspólnego opodatkowania małżonków. Szczególnie odczuwalne było to w rodzinach górniczych, gdzie w znakomitej większości jedynym źródłem dochodów była pensja męża-górnika.
Zastrajkowały m.in.. kopalnie: „Zofiówka”, „Jastrzębie”, „Moszczenica”, „Knurów”,” Anna”, „Rymer”, „1 Maja”. W pozostałych kopalniach pracowano, ale postulat zmiany w opodatkowaniu popierano.

Źródła:

  • "Nowiny" nr 8 z 24 lutego 1993 roku.
Czytany 1146 razy
Ostatnio zmieniany środa, 24 kwietnia 2024 20:36

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe