Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie sobota, 08 marca 2014 21:20   |  

Ostrzołek Szymon

Ostrzołek Szymon (ur. 27 X 1904 Połomia – zm. IV 1945) – powstaniec śląski, więzień obozów hitlerowskich.

Z zawodu kolejarz. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Uczestnik III powstania śląskiego jako żołnierz 12 kompanii Żorskiego Pułku Piechoty. W trakcie potyczki o Zdrój (3 V 1921) raniony.

Na początku okupacji niemieckiej został osądzony przez sąd w Rybniku za uderzenie Niemca lżącego Polaków jeszcze przed wybuchem wojny. Po dwuletnim więzieniu w Brzegu zgłosił się na gestapo w Katowicach i został natychmiast wysłany do KL Auschwitz. Pod koniec wojny został ewakuowany do KL Mauthausen. Prawdopodobnie zmarł w kwietniu 1945 r. w okolicach obozu w Ebensee.

Źródła:

  • Relacja Józefa Ostrzołka, kopia mps w zbiorach MOK-GHM.
  • J. Delowicz, Żołnierze III Powstania Śląskiego, Żory 2011.
Czytany 1161 razy
Ostatnio zmieniany piątek, 07 czerwca 2024 08:10

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe