Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie sobota, 08 marca 2014 21:28   |  

Sitek Alojzy

Sitek Alojzy (ur. 1 I 1903 Skrzyszów – zm. 17 V 1984 Pszów) – powstaniec śląski, nauczyciel.

Urodził się 1 stycznia 1903 w Skrzyszowie. Po ukończeniu szkoły ludowej podjął pracę w kopalni. W 1918 rozpoczął naukę w pszczyńskim seminarium nauczycielskim, kontynuowaną później w seminariach w Jarocinie i Poznaniu. Zmiany placówek oświatowych wynikały z czynnego udziału w kolejnych powstaniach śląskich i wojnie polsko-bolszewickiej.

Ukończywszy poznańskie seminarium rozpoczął pracę w zawodzie nauczycielskim. W 1925 otrzymał posadę w Cisówce. Wraz z żoną Joanną zamieszkał w budynku szkolnym. W 1927 zdał maturę w Rybniku, a cztery lata później uzyskał nominację na nauczyciela stałego i kierownika 4-klasowej szkoły powszechnej w Cisówce.

W kampanii wrześniowej uczestniczył jako żołnierz formacji strzelców podhalańskich. Został internowany na Węgrzech i wydany Niemcom. Do 1945 przebywał w obozie w Luchenwald. Kiedy po powrocie na Górny Śląsk okazało się, że szkoła w Cisówce jest zniszczona podjął starania o przeniesienie do innej miejscowości. Pracował na ziemi raciborskiej, ale na początku lat 50. stał się ofiarą represji. Na fali „odwilży” 1956 r. został zrehabilitowany i objął posadę zastępcy inspektora oświaty w powiecie głubczyckim. Nie godził się na laicyzację szkoły- został więc pozbawiony stanowiska i przeniesiony do szkoły w Pomorzanach. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Pszowie, gdzie zmarł 17 maja 1984.

Źródła:

  • J. Delowicz, Żołnierze III Powstania Śląskiego, Żory 2011.
  • Ruptawa. Dzieje osadnictwa na tle historii Księstwa Cieszyńskiego. Parafia rzymskokatolicka św. Bartłomieja i Niepokalanego Serca NMP. Parafia Ewangelicko-Augsburska, Jastrzębie Zdrój 2009.
Czytany 1501 razy
Ostatnio zmieniany czwartek, 11 kwietnia 2024 20:09

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe