Wydarzenia niedziela, 09 marca 2014 10:14   |  

Obchody 100-lecia uzdrowiska Jastrzębie

Obchody 100-lecia uzdrowiska Jastrzębie

W 1961 r. jastrzębskie uzdrowisko obchodziło 100-lecie działalności. Z tego powodu zorganizowano uroczyste obchody, które odbyły się w dniach 29-30 października 1961 r.

Komitetowi Obchodów przewodniczyli:
- Jerzy Sztachelski- minister zdrowia
- Jan Mitręga - minister górnictwa i energetyki
- Ryszard Nieszporka - przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej

Program uroczystości:
29 października
- godz. 11.00 - uroczysta akademia połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej
- godz. 12.00 - otwarcie Klubu Miedzynarodowej Prasy i Książki
- godz. 12.15 - koncert Filharmonii Górniczej RZPW
- godz. 18.30 - program artystyczny

30 października
konferencja lekarzy specjalistów, temat: sprawy związane z leczeniem klinicznym oraz najnowsze zdobycze medycyny w tym zakresie

Przebieg uroczystości:

Uroczyste obchody 100-lecia kastrzębskiego uzdrowiska rozpoczęły się 29 października odsłonięciem tablicy pamiątkowej wmurowanej w budynku łazienek. Odsłonięcia dokonał przewodniczący wodzisławskiego Prezydium PRN mgr Józef Błatoń. W uroczystości wzięli udział także: członek KW PZPR Jerzy Lamuzga, zastępca przewodniczącego Prezydium WRN Tadeusz Raczyński, pełnomocnik rządu do spraw ROW mgr inż. Aleksy Sieradzki, dyrektor Uzdrowisk Polskich Edward Osóbk-Morawski oraz przedstawiciele władz powiatowych i miejscowa ludność.

Dyrektor uzdrowiska dr Jan Rottermund przedstawił historię jastrzębskiego uzdrowiska oraz jego osiągnięcia na polu lecznictwa. Następnie zabrał głos zastępca przewodniczącego Prezydium WRN Raczyński, który stwierdził, że Jastrzębie-Zdrój jest jednym z najpiękniejszych zakątków ziemi śląskiej, a kierunki dalszego rozwoju uzdrowiska wiążą się ściśle z rozwojem Rybnicko-Wodzisławskiego Okręgu Węglowego.

O wielkej roli jastrzębskiego uzdrowiska mówił również pełnomocnik rządu do spraw ROW-u poseł mgr inż. Aleksy Sieradzki. Stwierdził on, m. in., że uzdrowisko to będzie nadal rozbudowywane z myślą o zdrowiu górników ROW.

Z kolei delegacja kop. "Jastrzębie-Moszczenica" z dyr. inż Ostaszewskim na czele wręczyła na ręce dyr. uzdrowiska, dr. Rottermunda proporczyk, będący symbolem współpracy kopalń z uzdrowiskiem.

Podczas uroczystej akademii udekorowano dwóch najstarszych pracowników uzdrowiska dr Stanisława Typrowicza i Józefa Hetmańskiego złotą odznaką "Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego". Następnie dokonano otwarcia Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki, jedynej tego rodzaju placówki kulturalno-oświatowej na terenie ROW.

Źródła:

  • "Nowiny" 1961.
Czytany 1062 razy
Ostatnio zmieniany sobota, 23 lipca 2022 20:50

Dariusz Mazur

Pasjonat lokalnej historii. Kolekcjoner oraz autor wielu artykułów o przeszłości Jastrzębia.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe