Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Architektura niedziela, 09 marca 2014 16:37   |  

Budynek GS "Samopomoc Chłopska" w Jastrzębiu Dolnym

Budynek GS "Samopomoc Chłopska" w Jastrzębiu Dolnym

Budynek pochodził z czasów pruskich. W latach międzywojennych właścicielką nieruchomości była Marta Stern. Poza Sternami mieszkały tu także rodziny: krawca Serwotki, siedlorza (rymarza) Gatnatczyka oraz Kolonowie.

Po zakończeniu Drugiej wojny światowej budynek przeszedł na własność skarbu państwa i został przeznaczony na potrzeby Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, która została powołana do życia w 1946 roku. Na piętrze urządzono biura, a na parterze powstał sklep spożywczy.

Wraz z budową pawilonów handlowych sklep spożywczy zaczął tracić na znaczeniu. W między czasie pomieszczenia były wynajmowane na innym podmiotom gospodarczym. Mieścił się tu m. in. sklep motoryzacyjny, sklep ogrodnicz-budowlany, sklep oferujący drzwi i podłogi czy biuro skupujące akcje JSW. Ostatecznie budynek został sprzedany i 19 września 2013 r. rozebrany.

Budynek był usytuowany przy ul. Wodzisławskiej 1.

Źródła:

  • 60 lat GS S. CH. Jastrzębie-Zdrój 1946-2006
Czytany 1434 razy
Ostatnio zmieniany sobota, 18 maja 2024 00:18

Dariusz Mazur

Pasjonat lokalnej historii. Kolekcjoner oraz autor wielu artykułów o przeszłości Jastrzębia.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe