Wydarzenia wtorek, 11 marca 2014 16:47   |  

Wniosek o rejestrację TKZ NSZZ „Solidarność” w KWK „Manifest Lipcowy” – 6 czerwca 1988 r.

6 czerwca 1988 r. działacze Tajnej Komisji Zakładowej NSZZ "S" w "Manifeście Lipcowym" (będącej nieoficjalną, kopalnianą strukturą zdelegalizowanej w stanie wojennym "Solidarności") złożyli do Sądu Wojewódzkiego w Katowicach wniosek o rejestracje związku zawodowego. Jednocześnie zwrócono się do dyrektora kopalni z petycją o udzielenie pomieszczenia, które miałoby się stać siedzibą TKZ. Tym samym nadali swojej działalności jawny charakter.

Równolegle przeprowadzono akcję informacyjną wśród górników. Rozdawano ulotki oraz rozwieszano plakaty informujące o złożeniu wniosku do sądu. Przeprowadzających akcję informacyjną: Jana Golca, Edwarda Jarka, Andrzeja Kornaka i Stanisława Trzeciaka, zatrzymano. 9 czerwca SB przeszukała mieszkania zatrzymanych. Niemal u wszystkich, oprócz S. Trzeciaka, znaleziono pojedyncze ulotki drugoobiegowe. W stosunku do J. Golca, E. Jarka i A. Kornaka sporządzono wnioski do kolegium i zwolniono. S. Trzeciak przesłuchiwany był w charakterze świadka. Rozprawa w Kolegium ds. Wykroczeń odbyła się 29 lipca 1988 r. Oskarżeni usłyszeli zarzuty rozplakatowania w dniu 9 czerwca 1988 r. na terenie KWK „Manifest Lipcowy” pism „Solidarnościowych”. J. Golec otrzymał karę grzywny w wysokości 40 tys. zł., a E. Jarek i A. Kornak kary grzywny w wysokości 50 tys. zł.

Źródła:

  • Meldunki dzienne SB Jastrzębie – Zdrój. Rok 1988. IPN Ka 0130/3 t.8
Czytany 985 razy
Ostatnio zmieniany sobota, 13 sierpnia 2022 03:57

Paweł Warłycho

Politolog z zawodu i zamiłowania. Autor artykułów o najnowszej historii Jastrzębia publikowanych m.in. w "Biuletynie Galerii Historii Miasta" oraz jastrzębskim dodatku do "Dziennika Zachodniego", a także współaut

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe