Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie czwartek, 13 marca 2014 17:15   |  

Tkocz Stanisław

Tkocz Stanisław (ur. 28 VII 1931 Jastrzębie Górne - zm. 13 XI 2003 Katowice-Ligota) - ksiądz, redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego"

Ksiądz Stanisław Tkocz urodził się 28 lipca 1931 r. w Jastrzębiu Górnym, w rodzinie Józefa, kierownika miejscowej szkoły i Wiktorii z domu Mazur, gospodyni domowej zajmującej się również wychowywaniem dwojga dzieci, Stanisława i Lidii. Przed wybuchem II wojny światowej ojciec przyszłego kapłana był aktywnym członkiem polskich organizacji patriotycznych, dlatego w obawie przed aresztowaniem musiał opuścić Jastrzębie. Już po wybuchu działań wojennych, najpierw zaplombowano a następnie zarekwirowano rodzinny dom Tkoczów. Na szczęście udało się przenieść z niego najcenniejsze rzeczy, między innymi książki, które schowano pod podłogą domu babci Stanisława. Pod nieobecność ojca, który przez Rumunię przedostał się na Bliski Wschód, rodzina utrzymywała się z pracy na roli. Młodego Stanisława szykanowano w okupacyjnej szkole za odmowę nauki języka niemieckiego. W szczególny sposób przeżył, obserwowany tzw. "Marsz śmierci", zimową ewakuację więźniów obozu oświęcimskiego znaczoną cierpieniem i śmiercią.

Po wojnie Stanisław ukończył ostatnią klasę szkoły podstawowej i kontynuował naukę w szkole handlowej i w Państwowym Gimnazjum i Liceum Męskim w Rybniku, które ukończył z wyróżnieniem w 1951 r. Miał zainteresowania dziennikarskie, dlatego zapisał się na Wydział Filozoficzno-Społeczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Abp D. Zimoń wspomina, że: "Tkocz był zauroczony marksizmem. Nauczyciele nawet zalecali korepetycje z filozofii u ucznia Tkocza. Na szczęście dla Kościoła i jego samego, już wkrótce na studiach w Krakowie nastąpiła krytyczna refleksja zakończona łaską powołania kapłańskiego." Z tego powodu Tkocz przerwał studia dziennikarskie, aby przenieść się na kierunek teologiczny, najpierw na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a po jego likwidacji w 1954, w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Przez dwa lata miał zajęcia z profesorem Karolem Wojtyłą - przyszłym papieżem. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1957 r. z rąk bpa H. Bednorza. Po zastępstwie w charakterze wikariusza w parafii Królowej Korony Polskiej w Czechowicach-Dziedzicach, ks. Stanisław był od 30 sierpnia wikariuszem w parafii Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim. 1 sierpnia 1960 r. został mianowany notariuszem Kurii Diecezjalnej. 20 czerwca 1968 został mianowany pełniącym obowiązki kanclerzem, a 9 września 1971 r. kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Katowicach. Od 17 czerwca 1966 r. był członkiem Kolegium Redakcyjnego „Gościa Niedzielnego". 1 marca 1974 r. został powołany na stanowisko redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego".

W roku 1982 powołuje "Małego Gościa Niedzielnego", pismo przeznaczone dla dzieci. Cztery lata później zostaje kanonikiem Kapituły Katedralnej, a po kolejnych czterech latach jej archidiakonem. W 2003 r. dostępuje godności pronotariusza apostolskiego, a parę dni później infułata. Przez wiele lat jest rzecznikiem prasowym biskupa katowickiego. Wielka aktywność i zaangażowanie księdza Tkocza zaowocowały wieloma nagrodami i odznaczeniami, którymi uhonorowały go władze świeckie. Otrzymał nagrody: im. Bolesława Prusa, im. Karola Miarki, Platynowy Laur, nagrodę im. Juliusza Ligonia, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i nagrodę Lux ex Silesia za wnoszenie trwałej wartości w kulturę promieniującą z Ziemi Górnośląskiej.

Po rozpoznaniu choroby w 2003 r. leczył się w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach-Ligocie, potem przewieziono go do szpitala w Katowicach-Ochojcu, gdzie 24 września został operowany. Po kilkunastu dniach został przewieziony z powrotem do Ligoty. Tam zmarł 13 listopada 2003. Eksportacja zwłok ks. Tkocza z Kurii Metropolitalnej do katedry Chrystusa Króla w Katowicach odbyła się w niedzielę 16 listopada. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Homilię wygłosił bp Wiktor Skworc. W pogrzebie obok abpa D. Zimonia uczestniczyli bp J. Wieczorek, bp J. Zimniak, bp G. Biernacki i bp S. Cichy oraz bp diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego T. Szurman. We Mszy św. pogrzebowej koncelebrowało około 140 księży. Pismo kondolencyjne przysłał pap. Jan Paweł II. Ks. Tkocz pochowany został na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach.

Źródła:

  • Babuchowski A., Ks. Stanisław Tkocz. Menedżer Bożego słowa, Katowice 2004.
  • Tkocz S., Jednoczyć czytelników, Katowice 2008.
  • http://encyklo.pl/index.php5?title=Tkocz_Stanis%C5%82aw
  • http://jankowice.rybnik.pl/groby/tkocz.html
Czytany 1545 razy
Ostatnio zmieniany środa, 24 kwietnia 2024 19:44

Dariusz Mazur

Pasjonat lokalnej historii. Kolekcjoner oraz autor wielu artykułów o przeszłości Jastrzębia.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe