Wydarzenia czwartek, 13 marca 2014 20:16   |  

Kongres Opozycji Antyustrojowej

Rozmowy okrągłostołowe i kompromisowe w stosunku do władz PRL nastawienie umiarkowanej części opozycji  były krytykowane przez środowiska opozycyjne nieuznające przywództwa Lecha Wałęsy. Środowiska te chciały pełnej demokratyzacji Polski, bez „układania się” z komunistami. Podjęły one próbę stworzenia wspólnej platformy politycznej. 25 lutego 1989 r. (w czasie trwania rozmów Okrągłego Stołu) zorganizowano w Jastrzębiu Kongres Opozycji Antyustrojowej (KOA). Inicjatorami spotkania, które odbyło się w Kościele NMP Matki Kościoła, byli Rinaldo Betkiewicz i Jarosław Podworski z PPS -Rewolucja Demokratyczna.

Przed rozpoczęciem Kongresu, rano 25 lutego, Służba Bezpieczeństwa zorganizowała szeroko zakrojoną akcję, w wyniku której zatrzymano około 120 osób, mających w nim uczestniczyć. Aresztowania zaczęły się w Katowicach, skąd wyjeżdżali uczestnicy Kongresu, a następnie  były kontynuowane w Jastrzębiu. Pomimo tego na miejsce udało się dotrzeć  około 60 osobą, reprezentującym m.in.: Konfederację Polski Niepodległej, Grupę Roboczą Komisji Krajowej NSZZ „S”, PPS - Rewolucja Demokratyczna, Solidarność Walczącą, Ruch „Wolność i Pokój”. Efektem spotkania było oświadczenie, w którym stwierdzano, że KOA jest organizacją, której celem jest zniesienie władzy PZPR oraz doprowadzenie do demokratyzacji Polski i wolnych wyborów. Oceniono też, że kompromis opozycji z władzą doprowadzi do utrzymania istniejącego systemu.

Później KOA nawoływał do bojkotu Wyborów Czerwcowych. Organizacja nie odegrała jednak większej roli w procesie przemian ustrojowych.

Źródła:

  • Sowa A.L., Historia polityczna Polski 1944-1991, Kraków 2011 r.
  • www.encyklopedia-solidarnosci.pl
Czytany 1215 razy
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 października 2022 20:09

Paweł Warłycho

Politolog z zawodu i zamiłowania. Autor artykułów o najnowszej historii Jastrzębia publikowanych m.in. w "Biuletynie Galerii Historii Miasta" oraz jastrzębskim dodatku do "Dziennika Zachodniego", a także współaut

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe