Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia sobota, 15 marca 2014 14:16   |  

Wizyta ministra energetyki i górnictwa Jana Mitręgi w Jastrzębiu-Zdroju (lipiec 1968 rok)

We wtorek 16 lipca 1968 roku przyjechał z roboczą wizytą do Jastrzębia-Zdroju minister energetyki i górnictwa Jan Mitręga. Wraz z władzami powiatu wodzisławskiego i Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego udał się na teren kopalni "Jastrzębie". Wziął udział w uroczystym uruchomieniu nowoczesnego urządzenia wyciągowego szybu II kopalni "Jastrzębie" (wieża żelbetonowa o wysokości 73 metrów wykonana metodą ślizgową; urządzenie wyciągowe o mocy 3 tys. kW; wykonane przez świętochłowicką "Zgodę" Zakłady Urządzeń Technicznych i wrocławski Dolmel;  urządzenie było w pełni zautomatyzowane; na nadszybiu znajdowało się urządzenie odstawcze (zbiornik na 50 ton i przenośnik dozujący urobek do zakładu przeróbczego). Budowa trwała niespełna 2 lata (21 miesięcy) i oddana została do użytku 11 miesięcy przed terminem. Całość kosztowała około 76 milionów złotych.
Gotowość urządzenia do użytku zameldował ministrowi dyrektor kopalni Zdzisław Wójcik. Po uroczystym uruchomieniu maszyny wyciągowej w sali zbornej kopalni "Jastrzębie" odbyła się akademia. 
Budowa szybu nazywana była "inwestycją roku".

Źródła:

  • "Nowiny" nr 30 (566) z 24 lipca 1968 roku.
  • "Trybuna Robotnicza" nr 171 (7609) z 19 lipca 1968 roku.
Czytany 1166 razy
Ostatnio zmieniany środa, 24 kwietnia 2024 21:00

Janusz Lubszczyk

Historyk z Wodzisławia Śląskiego, nauczyciel, archiwista, autor artykułów i prac monograficznych o historii regionu i miasta. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima i Zespole Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe