Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia wtorek, 18 marca 2014 12:43   |  

Strajk w KWK „Borynia”. 28 sierpnia – 3 września 1980 r.

Drugi strajk sierpniowej fali strajków 1980 r. w Jastrzębiu. Wybuchł spontanicznie na wieść o proteście w KWK „Manifest Lipcowy”. Podłożem protestu był uciążliwy system pracy w kopalniach. Miał charakter solidarnościowy z strajkującymi robotnikami Wybrzeża.

Na nocnej zmianie 28 sierpnia wśród załogi KWK „Borynia” rozeszła się wiadomość o strajku w sąsiednim „Manifeście”. Następnego dnia, na pierwszej zmianie, 1300 osób nie podjęło pracy. Przed południem strajkowała już połowa załogi. Powołano Komitet Strajkowy w składzie: Tadeusz Błaszczyk (przewodniczący), Krzysztof Szablewicz, Sylwester Głowacki, Wiesław Potęga, Krzysztof Hańcka, Ryszard Będkowski.

Pierwszego dnia strajku do załogi dotarła wiadomość o przytrzymywaniu w Rybnicko-Jastrzębskim Zjednoczeniu Węglowym Jarosława Sienkiewicza - kierownika, który poparł robotniczy protest. Prawdziwe przyczyny przebywania J. Sienkiewicza w Zjednoczeniu nie są znane. Pierwszym postulatem załogi było jego uwolnienie. J. Sienkiewicza zwolniono. Po udaniu się do kopalni został, przez aklamację, wybrany przywódcą strajku. Został przewodniczącym KS-u, a następnie delegatem „Boryni” do „Manifestu Lipcowego”.

Z każdym dnie strajku sytuacja w kopalni stawała się coraz bardziej napięta. Kolejne rozmowy MKS-u kończyły się fiaskiem, co powodowało załamanie wiary w sens trwania w proteście. 31 sierpnia niewielka grupa górników chciała podjąć pracę, uniemożliwiono im tego. Zdecydowano, że jeśli druga zmiana nie poprze MKS-u, załoga przystąpi do pracy. Strajk udało się jednak utrzymać do podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Pomogły w tym odprawiane w kopalni msze św. Ponadto do górników docierały informację o podpisaniu Porozumienia Gdańskiego i powołaniu komisji rządowej do negocjacji z Jastrzębskim MKS-em.

Źródła:

  • Ks. Kłakus M., Kościół i robotnicy. Kościół katolicki na Górnym Śląsku wobec Pierwszej Solidarności w Jastrzębiu-Zdroju. Katowice 2011 r.
  • J. Dziadul, Cień Sienkiewicza. w: www.katowice.gazeta.pl
Czytany 1635 razy
Ostatnio zmieniany piątek, 22 listopada 2024 15:31

Paweł Warłycho

Politolog z zawodu i zamiłowania. Autor artykułów o najnowszej historii Jastrzębia publikowanych m.in. w "Biuletynie Galerii Historii Miasta" oraz jastrzębskim dodatku do "Dziennika Zachodniego", a także współaut

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe