Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie piątek, 28 marca 2014 21:59   |  

Pisarski Ludwik

Pisarski Ludwik (ur. 25 VIII 1901 Rudułtowice – zm. 13 VII 1977) – powstaniec śląski z Jastrzębia-Zdroju.

Syn Franciszka i Marii Wira. Miał troje rodzeństwa: Franciszkę, Martę i Franciszka.

W dzieciństwie wraz z rodzicami przeniósł się do majątku doktora Mikołaja Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju. Wraz z miejscowymi powstańcami wziął udział w śląskich zrywach zbrojnych. Po ich zakończeniu podjął pracę w folwarku zdrojowym, m.in. jako mechanik i szofer Mikołaja Witczaka. Był członkiem OSP w Jastrzębiu-Zdroju. 1 września wraz z właścicielem kurortu wyjechał na wschód Polski i przedarł się do Rumunii. W 1940 r. powrócił jednak do domu i podjął pracę w zarządzanym przez Niemców majątku uzdrowiskowym. W styczniu 1945 r. uratował więźnia oświęcimskiego przebywającego na terenie folwarku w czasie ewakuacji obozu.

Po wojnie pracował w majątku oraz jako gospodarz siedziby Prezydium MRN.

Odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym (1947) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1972). W 1971 r. awansowany do stopnia podporucznika.

Zmarł w wyniku wylewu. Został pochowany na cmentarzu w Zdroju.

Źródła:

  • Archiwum OSP Jastrzębie-Zdrój; w zbiorach MOK-GHM.
  • M. Boratyn, Jastrzębski życiorys: Ludwik Pisarski (1901-1977), „Biuletyn Galerii Historii Miasta” nr 4 (22) z XII 2011 r.
  • J. Delowicz, Żołnierze III Powstania Śląskiego, Żory 2011.
Czytany 1234 razy
Ostatnio zmieniany piątek, 17 maja 2024 18:04

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe