Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie niedziela, 13 kwietnia 2014 11:21   |  

Cnota Feliks

Cnota Feliks (ur. 18 XI 1917 Jastrzębie Górne – zm. 10 I 1992 Chorzów) – sportowiec, ojciec aktora Jerzego Cnoty

Feliks Cnota urodził się 18 listopada 1917 r. w Jastrzębiu Górnym w rodzinie Franciszka i Anna z d. Kałuża. Kiedy w 1919 r. wybuchło pierwsze powstanie śląskie, mały Feliks stracił jednego z braci. 20 sierpnia 1919 r. w potyczce z niemieckim Grenzschutzem zginął 24 letni Konstanty, którego pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu w Jastrzębiu Górnym. W wieku 12 lat utracił także ojca, który zmarł w czasie wycieczki do Rzymu i został pochowany we Florencji. Kontynuując rodzinne tradycje Feliks tak jak jego ojciec oraz brat Hieronim został krawcem. Jednak jego życiową pasją był sport. Uprawiał różne dyscypliny m. in. tenis ziemny, ale najbardziej umiłował narty. Święcił triumfy nie tylko na skoczni czy w czasie biegów narciarskich w Jastrzębiu, ale także w czasie zawodów regionalnych. W 1938 r. odbyły się na Równicy czwarte zawody narciarskie o mistrzostwo Śląska Oddziałów Młodzieży Powstańczej, w których Feliks Cnota był jednym z 38 uczestników. W slalomie zajął drugie miejsce, a w skokach był pierwszy. Dobre wyniki przykuły uwagę władz sportowych i Feliks został powołany do kadry na olimpiadę zimową, która miała odbyć się w 1940 r. Nie było mu jednak dane wykazać się talentem i umiejętnościami.  Wraz z wybuchem drugiej wojny światowej legły w gruzach jego marzenia o medalu olimpijskim.

W pierwszych dniach wojny, wraz z Józefem Posłusznym i Gerardem Malcherem, postanowił przedostać się za granicę. Część trasy pokonali na nartach, a następnie pieszo. Dotarli do granicy z Czechosłowacją, gdzie zostali zatrzymani przez tamtejszych żandarmów i zamknięci w "kozie". Na szczęście po pewnym czasie zostali wypuszczeni i wrócili do Jastrzębia, bez jakichkolwiek konsekwencji. W tych tragicznych dla losów świata czasach Feliks postanowił wstąpić na nową drogę życia. W 1941 r. w miejscowości Rajcza poślubił o rok młodszą Klarę Przemyk z Jastrzębia Dolnego. Jeszcze w tym samym roku na świat przyszła córka Lidia Cecylia, a rok później jedyny syn Jerzy Feliks. Po klęsce Niemiec pod Stalingradem Feliks został wcielony do Wehrmachtu. Trzecia Rzesza nie cieszyła się zbyt długo nowym rekrutem, który zdezerterował i wstąpił do armii gen. Andersa. Nasz niedoszły olimpijczyk walczył m. in. pod Monte Cassino. W czasie pobytu we Włoszech skorzystał z okazji i odwiedził grób swojego ojca.  W tym czasie Klara prowadziła bufet przy basenie kąpielowym w Zdroju.

Po zakończeniu wojny powrócił do domu w Jastrzębiu i został sekretarzem w gminnym urzędzie, gdzie pracował w latach 1947-1949. W tym czasie na świat przyszły jeszcze dwie córki Feliksa i Klary. W 1947 r. urodziła się Jarosława Anna, a dwa lata później Joanna Maria. Po narodzinach ostatniej córki rodzina Cnotów opuściła Jastrzębie i przeniosła się do Chorzowa, gdzie Feliks znalazł pracę w tamtejszej hucie Batory. Tam też został członkiem PTTK i pierwszym przewodniczącym sekcji narciarskiej. Feliks Cnota zmarł w Chorzowie 10 stycznia 1992 r., dwa lata po śmierci żony Klary.

Źródła:

  • Relacja ustna Jerzego Cnoty.
  • „Polska Zachodnia” 1938.
Czytany 2421 razy
Ostatnio zmieniany środa, 01 maja 2024 11:42

Dariusz Mazur

Pasjonat lokalnej historii. Kolekcjoner oraz autor wielu artykułów o przeszłości Jastrzębia.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe