Kmieć Kazimierz (ur. 3 XII 1920 Radomsko – zm. 2 VIII 2013) – lekarz, dyrektor Szpitala Rehabilitacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju.
Najmłodszy syn Konstantego i Marianny Wróblewskiej.
Latem 1944 r. jako sanitariusz Armii Krajowej szedł na odsiecz walczącej Warszawie. Po wojnie ukończył studia na Akademii Medycznej w Łodzi. W 1949 r. podjął pracę lekarza w łódzkim szpitalu klinicznym. Szybko zauważono jego zaangażowanie i dwa lata później skierowano go do Jastrzębia-Zdroju celem zorganizowania Sanatorium Rehabilitacyjnego dla dzieci zmagających się z chorobą Heine-Medina. Mimo wielu problemów udało mu się stworzyć wzorową placówkę rehabilitacyjną, przez którą przewinęły się tysiące górnośląskich dzieci. Jednocześnie kształcił się broniąc w 1965 r. doktorat na temat „Metody leczniczego usprawniania chodu u dzieci z porażeniami mózgowymi typu paraplegicznego i hemiplegicznego”, a także zdobywając kolejne specjalizacje z zakresu pediatrii, reumatologii i rehabilitacji. Zwracał również uwagę na odpowiednie kształcenie kadry i personelu.
W 1985 r. przeszedł na emeryturę, jednak jeszcze przez wiele lat utrzymywał kontakt z jastrzębskim szpitalem.
Wielokrotnie odznaczany, m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem „Zasłużony dla miasta Jastrzębia-Zdroju”, tytułem „Zasłużony Lekarz RP”, złotą odznaką „Zasłużony w rozwoju województwa katowickiego” (dwukrotnie).
Od 1950 r. żonaty z Danutą. Mieli dwoje dzieci: syna Tomasza i córkę Sylwię.