Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Wydarzenia wtorek, 20 maja 2014 21:59   |  

Powitanie Wojska Polskiego na ziemi jastrzębskiej 4 lipca 1922 r.

Po plebiscycie i III powstaniu śląskim Liga Narodów zadecydowała o włączeniu części Górnego Śląska (w tym powiatów pszczyńskiego i rybnickiego) do Rzeczypospolitej Polskiej. W czerwcu 1922 r. rozpoczęło się przejmowanie władzy przez administrację polską. 20 czerwca Wojsko Polskie wkroczyło do Katowic, a następnie było uroczyście witane w kolejnych górnośląskich miejscowościach.

Rankiem 4 lipca 1922 r. Dywizjon Górnośląski 2 pułku szwoleżerów z rtm. Józefem Młodeckim na czele wyruszył ze Strumienia w kierunku Wodzisławia. Na ziemi jastrzębskiej miejscowa ludność przygotowała dwie bramy powitalne. Jako pierwsi przyjęli polskich żołnierzy mieszkańcy Bzia. Pod bramą z napisem „Witamy serdecznie” przemówienie wygłosił ks. proboszcz Niedziela, a po nim przedstawiciel powstańców. Po mszy polowej i śniadaniu wojsko polskie, w asyście powstańców na rowerach, ruszyło dalej, by zatrzymać się na krótko w Jastrzębiu, gdzie w imieniu społeczności przemówił górnik Wańczura. Naprzeciw wojsku wyszły dwa szwadrony powstańcze, których dowódca por. Michalski zdał Młodeckiemu raport. Następnie dywizjon ruszył w stronę Wilchw.

W następnych latach mieszkańcy Bzia postanowili upamiętnić to wydarzenie. W 1932 r. ufundowali Pomnik Niepodległości, który stanął w miejscu powitania Wojska Polskiego w Bziu Górnym.

Źródła:

  • M. Boratyn, Tu przyszła Polska, „Jastrząb” nr 8 (617) z VIII 2011 r.
  • Wrażenia przy przyjęciu wojsk polskich w Wodzisławiu, „Sztandar Polski” nr 153 z 11 VII 1922 r.
Czytany 1787 razy
Ostatnio zmieniany środa, 24 kwietnia 2024 21:30

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe