Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Miejsca środa, 21 maja 2014 21:29   |  

Mogiła Ofiar Marszu Śmierci w Bziu

Co upamiętnia

W mogile pochowano ofiary ewakuacji KL Auschwitz, której szlak wiódł wzdłuż szosy Pszczyna-Wodzisław.

Rodzaj

Mogiła

Rok fundacji

b.d.

Autor

b.d.

Lokalizacja

Bzie Zameckie, cmentarz parafialny

Forma

I wersja: Pierwotnie na mogile zbiorowej więźniów oświęcimskich, którzy zginęli na terenie Bzia, znajdowała się drewniana tablica (obecnie w Izbie Pamięci w jastrzębskim gimnazjum nr 8). Deska pomalowana jest w kolorze czarnym. Wyryto na niej i pomalowano srebrolem napis następującej treści: „NIEZNANYM OFIAROM / OBOZU KONCENTRACYJ- / NEGO OŚWIĘCIM KTÓRZY / ZGINĘLI W POCHODZIE / ŚMIERCI WIOSNĄ 1945 r. / NA DRODZE PRZEZ TEREN BZIA / WIECZNA CHWAŁA”. Deska wzmocniona jest po bokach listwami. U góry zwieńczona półkolistą attyką, na której widoczna postać schylająca przed drutami. Tablica oparta o drewniany parkan otoczona była krawężnikiem i słupkami połączonymi łańcuchem. W okresie PRL patronat nad mogiłą sprawowali członkowie ZBoWiD oraz ZHP w Bziu Zameckim.

II wersja: Współcześnie na mogile znajduje się granitowa tablica z napisem: „WIECZNA CHWAŁA / NIEZNANYM OFIAROM OBOZU / KONCENTRACYJNEGO OŚWIĘCIM / KTÓRZY ZGINĘLI W MARSZU / ŚMIERCI W STYCZNIU 1945 r / W DRODZE PRZEZ TEREN BZIA”.

Wymiary

b.d.

Numer ewidencyjny

Nr 13/02

Źródła:

  • Boratyn M., Mogiła ofiar Marszu Śmierci w Bziu, „Biuletyn Galerii Historii Miasta” nr 4 (18) z XII 2010 r.
  • Kantyka J., Upamiętnione miejsca walk o społeczne i narodowe wyzwolenie na Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim, Katowice 1975.
  • Ziemio ojczysta, pamiętasz?, „Nasze Problemy” nr 35, 31 VIII – 6 IX 1979 r.
  • http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/jastrzebie_zdroj.html
Czytany 1614 razy
Ostatnio zmieniany piątek, 19 kwietnia 2024 07:31

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe