Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 35

Deprecated: Function strftime() is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/zwach/jaspedia.jasnet.pl/public_html/module/Index/text.php on line 36
JASPedia

Postacie poniedziałek, 30 czerwca 2014 14:56   |  

Cnota Edward

Cnota Edward (ur. 11 V 1922 Jastrzębie Górne - zm. 7 I 1996 Jastrzębie-Zdrój) - działacz społeczany, prezes Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska"

Edward Cnota urodził się 11 maja 1922 r. w Jastrzębiu Górnym. Był najstarszym dzieckiem krawca Hieronima i Wiktorii z domu Mazur. Już jako czternastoletni młodzieniec został łowczym miejscowego koła myśliwskiego. Kontynuując rodzinne tradycje został krawcem. Okres okupacji spędził na wojennej tułaczce, by po zakończeniu wojny powrócić do Jastrzębia. Znalazł zatrudnienie jako instruktor kulturalno-oświatowy (popularnie zwany Kaowcem) w zakładzie kąpielowym. Jednym z jego zadań było oprowadzanie wycieczek po Jastrzębiu, podczas których goście zapoznawali się z historią Jastrzębia.  W 1946 r. poślubił Marię Kołeczko, z którą doczekał się dwóch córek – Janiny i Teresy.

Prawie całe jego dorosłe życie było związane z utworzoną w 1946 r. Robotniczą Spółdzielnią Zaopatrzenia i Zbytu w Jastrzębiu-Zdroju (później przemianowanej na Miejską Spółdzielnię Zaopatrzenia i Zbytu), której prezesował. Dla podwyższenia swoich kwalifikacji został brał udział w kursach dokształcających w Głuchołazach. Będąc prezesem RSZZ sprawował także wiele funkcji społecznych. Na przestrzeni lat był m. in. radnym ORN, komendantem ORMO czy sekretarzem rolnym MK PZPR. Dzięki operatywności Edwarda Cnoty RSZZ (później MSZZ) plasowała się w pierwszej trójce wśród spółdzielni powiatu wodzisławskiego. Sztandarową inwestycją był oddany od użytku w 1975 r. Dom Handlowy „Kłos”.

Spotkania Zarządu Spółdzielni odbywały się w nieistniejącym już lokalu u Lazara w Jastrzębiu Górnym. Na jednym z takich spotkań Edward Cnota zasłabł i długo przebywał na chorobowym. Ostatecznie ze względu na chorobę serca przeszedł na rentę, a w 1983 r. otrzymał emeryturę. Zmarł na zawał 7 stycznia 1996 r. w swoim domu na Pochwaciu. W tym samym roku 16 grudnia zmarła także jego żona Maria. Oboje zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Jastrzębiu Górnym. Edward został uhonorowany m. in. Krzyżem Zasługi oraz odznaką „Za Zasługi w Rozwoju Miasta Jastrzębie-Zdrój”.

Źródła:

  • na podstawie informacji przekazanych przez rodzinę
Czytany 1683 razy
Ostatnio zmieniany sobota, 18 maja 2024 14:03

Dariusz Mazur

Pasjonat lokalnej historii. Kolekcjoner oraz autor wielu artykułów o przeszłości Jastrzębia.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe