Miejsca poniedziałek, 06 października 2014 21:15   |  

Osiedle Chrobrego

Osiedle Chrobrego

Osiedle Chrobrego, zwane popularnie „szóstką” jest najmłodszym osiedlem wysokich bloków z „wielkiej płyty”. Pierwotne plany zakładały jego budowę w latach 1975-1978. Jednak pierwsze prace budowlane zostały podjęte dopiero w 1978 r. Według planów na 35 ha miało stanąć 12 bloków o wysokim standardzie: 7 jedenastokondygnacyjnych, 3 pięciokondygnacyjne typu „Elbis” oraz 2 „enerdowskie”. Zamierzano wybudować również 4 pawilony handlowo-usługowe, przychodnię, dom kultury, żłobek, 2 przedszkola, szkołę, posterunek milicji i zakład produkcyjny „Elegancja”. Generalny wykonawca, Kombinat Budownictwa Ogólnego w Rybniku, miał zakończyć prace w przeciągu 3 lat.

Od samego początku roboty posuwały się w ślimaczym tempie, co wykonawca tłumaczył „brakiem mocy przerobowych”. By ratować sytuację, przy odbiorze przymykano oko na liczne wady i usterki. O ile jednak udało się w końcu wybudować wieżowce, to gorzej było z infrastrukturą. Na osiedlu funkcjonował zaledwie jeden sklep ogólnospożywczy, a wokół brakowało dobrych dróg dojazdowych i placów zabaw. Mieszkańcy osiedla musieli czekać na usunięcie tych niedogodności aż do następnego stulecia.

Na przełomie XX i XXI w. osiedle powiększyło się o „szeregowce” wybudowane przez Agencję Wspierania Inicjatyw Mieszkaniowych oraz o kilka bloków powstałych dzięki Towarzystwu Budownictwa Społecznego „Daszek”.

Obecnie osiedle Chrobrego zajmuje 72,12 ha powierzchni i zamieszkuje go 4727 mieszk.

Na terenie osiedla znajdują się m.in.: siedziba Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2, Zespół Szkół nr 11, hala widowiskowo-sportowa, lodowisko „Jastor”, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Źródła:

  • M. Boratyn, Jastrzębie-Zdrój. 50 lat miasta 1963-2013, Jastrzębie-Zdrój 2013.
  • Ruszyła budowa dzielnicy VI, „Nasze Problemy” nr 50 (115) z 15-21 XII 1978 r.
  • www.jastrzebie.pl
Czytany 1336 razy
Ostatnio zmieniany piątek, 12 sierpnia 2022 09:51

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn – historyk, muzealnik, kierownik Galerii Historii Miasta. Redaktor „Biuletynu GHM” i autor wielu pozycji książkowych poświęconych historii Jastrzębia-Zdroju.

Najczęściej czytane

Słowa kluczowe